Особено популярна технология в някои страни е приготвянето на дехидратирано сено. Това се прави в заводите за дехидратация, като след косене и едро нарязване на 7-12 см масата се суши и след това балира в големи бали с тегло от 200 до 800 кг. Дехидратираното сено е търговски продукт с определени хранителни показатели. От гледна точка на храненето сеното е за предпочитане не само защото е с висока протеинова хранителност, но и защото според по-новите изследвания благоприятства синтеза на микробиален протеин в търбуха на преживните.
ПЪРВИЯТ ОТКОС ОТ ЛЮЦЕРНАТА Е ГОТОВ ЗА ПРИБИРАНЕ ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА МАЙ
когато температурите не са достатъчно високи, а валежите са често явление. В този случай се препоръчва приготвянето на сенаж. Сенажът е силаж приготвен от завяхнала и нарязана маса със съдържание на сухо вещество 40-60 на сто или съответно съдържание на влага 60-40 на сто. Приготвянето на сенаж е препоръчително, защото люцерната е трудно силажираща се фуражна култура поради високото съдържание на протеин и ниско на захари. Добър силаж може да се приготви, ако се използват химически консервиращи вещества или се приложи завяхване на суровината. Найчесто за директно подкиселяване на силажната маса се препоръчва мравчената киселина в доза 46 л/тон. В последните години особено внимание се отделя на използването на екологично безвредни бактериални и бактериално-ензимни препарати за подобряване качеството на директно приготвения люцернов силаж. За приготвяне на сенаж покосената маса се оставя да завяхне до сухо вещество 40 на сто и повече. Равномерно просъхване на откосите се осигурява чрез сенообръщачки и отместването им на ново място. За увеличаване на производителността на силажокомбайна се практикува събиране на 2 или 3 откоса в един. При сухо и слънчево време е достатъчен един ден, а в други случаи и повече за достигане на желаната степен на завяхване на суровината. Откосите се подбират и нарязват със силажокомбайн на 1-2 см, масата се зарежда в силажовместлището и старателно се притъпква и се покрива с полиетилен за изолиране от въздуха. Препоръчително е силажовместилището да се запълни за 3-4 дни, като всекидневно се залага слой не по малък от 50 см. От една две години у нас се практикува силажиране в полиетиленови ръкави. В тях масата се зарежда със специална машина, при което се получава достатъчно уплътняване, а изолирането от въздуха е повече от перфектно. При липса на специално приготвени силажовместилища
СЕНАЖЪТ МОЖЕ ДА СЕ ПРИГОТВИ НАПРАВО НА ЗЕМЯТА
предварително застлана отдолу с полиетилен, стари балатуми, парчета транспортни ленти или други подръчни материали. След притъпкване масата се покрива, като долните и горни краища на полиетилена се застъпват, усукват и запръстват. Със същия успех завяхналата люцерна може да се балира в големи рулонни или правоъгълни бали, които се обвиват, пакетират с полиетиленово фолио.
Тази технология е подходяща за малки ферми и личния двор на стопаните. Дехидратирането е друг метод за консервиране на люцерната. В сравнение със зелената люцерна дехидрата е с по-висока протеинова хранителност, според новите системи за оценка на протеина и на нуждите на преживните от протеин. Този факт се дължи на известното термично протектиране, което намалява разградимостта на протеина в търбуха. Дехидратирането на люцерната в най-малка степен зависи от метеорологичните условия. Покосената и нарязана маса се суши в сушилни, но скъпоструващата енергия сведе до минимум това производство у нас. Днес се приготвят ограничени количества люцернов дехидрат за влагане към състава на някои комбинирани фуражи за зайци и птици.
В сравнение с другите методи на съхранение на люцерната дехидрата е продукт със стандартизирани качества по отношение на съдържание на протеин, влакнини, витаминни и пигментни вещества. Всеки метод на консервиране на люцерната има своите предимства и недостатъци. От значение е техническата въоръженост на фермера и навреме да се пристъпи към прибирането на първия откос. [I%]От в. Гласът на фермера[%I]