Начало » Важно за фермера » Животновъдство
17.03.2009 г.

Рис, връщай се пак у нас!

Рисът е шарел по нашите земи още в праисторическо време. Доказва го лявата част от долната челюст, намерена от археолога-палеонтолог Рафаил Попов при разкопки на Деневата могила край с. Сламаново, Шуменско през 1915 г. През втората половина на миналото и до тридесетте години на миналото столетие рисове имало в Рила, в Средна и Източна Стара планина.

Д-р Нено Атанасов пише за 26 отстреляни риса между 1862 и 1935 г. в съобщение, публикувано във в. “Зора” на 4 април 1935 г. Селянин от съседно на Мелник село пък заварил рис в кокошарника си на 20.III.1935 г. през нощта и го убил с тояга. За последен път рис е бил видян в Лозенската планина през 1899 година. През февруари е бил убит един рис над манастира край с. Герман, а през декември ловци са изпуснали друг в местността Урвич. В Стара планина последният рис е бил отстрелян през 1902 година във Върбишкия Балкан, а в Странджа – през 1930 г. Съдейки по библиографската справка само в периода между 1880 и 1962 г. 28 автори се препират по казуса дали рисът у нас е изчезнал. Покойният Николай Боев до последно не можа да погребе риса. До края на живота си той вярвяше на негови познати, че в еди-коя си планина са били открити следи от рис. Уви!

Колкото и да ни се иска, рисът е покойник в нашата фауна. В списъка на бозайниците ни името му е обградено с траурно каре. В Червената книга на Република България четем: “Изчезнал вид, включен в застрашените бозайници в Европа”. Това не пречи на някои автори да го съживяват. През лятото на 1952 г. инж. лесовъдът Сава Стоименов разказал пред колеги, че му се мярнал рис в Странджа на 30 км от турската граница. През 1941 г. рис пък бил убит в резервата “Парангалица” в Рила. Но и тези най-късни информации гърмят от оптимизъм. Последното “изхвърляне” за риса се появи в брой 4 (38) на в. “На слука” от 25.II.-11.III. 1993 г. от Н.Русков.

Дългогодишният му приятел ловецът Георги Мирчев от гара Елин Пелин бил видял рис в землището на село Белица, Ихтиманско. “Познавам го и гарантирам, че ми е казал истината”, твърди авторът. Друг ловец пък, председателят на дружината в гара Елин Пелин, споделил с Георги Мирчев, че една вечер пред колата му в землището на село Крушовица, Елинпелинско, се е показало подобно животно. Или както се казва: “Аферим и наслука, г-да информатори!” Вещи рисопознавачи втълпяват, че на Балканския полуостров шарят около 300-350 риса. От тях около 75 са в Албания, а най-много са в Македония. В Румъния са преброени около 1200, а общо в Европа (без Русия) – били около 3000. Откъде този небивал интерес към една найобикновена хищна котка?

Ареалът на горския рис (Лункс линкс) се шири от Карпатите и полския резерват Беловежка пуста, и от Северногерманския лес и горите на Скандинавия през европейския и азиатски Сибир, та чак до тундрата, а на изток до Северна Монголия, Тибет, Китай и на юг до Хималаите. По-едър е от лисица и чакал и тежи 13-14 кг. Лапите му са котешки, но едри и мъхести. На ушите му стърчат като изтънени островърхи четчици два космени кичура. От двете страни на бузите му козината е пухкаво удължена с внушителни бакембарди. По-пъстри са южните рисове, например кавказките. Те са с по-жълтеникаворъждив оттенък. Какъв е бил нашият рис? За съжаление нямаме нито един екземпляр от български рис - нито косъмче от него. Единственият препарат се е съхранявал в сбирката на Софийския университет. Когато акад. Буреш е пожелал да изследва черепа му, се оказало, че той е от... домашна коза. Трябва ли да упрекваме в „научна недобросъвестност” добрият наш стар зоолог Г.КХристович (и председател на ловната организация!)? Разбира се, не. Той доброжелателски е искал да запази като научна драгоценност отделно неговия череп (за допълнителни научни изследвания). Но по време на бомбардировките един развилнял се пожар унищожава цялата университетска зоологическа колекция. И ни от кожата на последния български рис, ни от черепа му не остава помен. Но защо пухеният красавец не е кацнал на мушката на нито една пушка? Да се опитаме да поразсъждаваме. Рисът е шавлив самотник, живеещ 5-10 години. Ловният му район е от 80100 до 450 квадратни километра. Не напуска тихите и спокойни стари вековни гори.
Къде ги сега у нас? Всяка горска педя е заета от човека с триона и брадвата. Дори да се е укрила някоя популация в клековата зона на Рила и Пирин, тя не би могла да оцелее. През зимата, преследвайки едрия дивеч, рисовете биха слезли в средния планински пояс. А там през това време се ловува на сърни и диви свине. От зорките очи на ловците нищо не убягва. В снега ще останат остатъци от изядени животни. Тезата за рисовата невидимост заслужава повече внимание. Женските зачеват през февруари-март и излизат привечер на лов, прибират се преди зазоряване. Нощем кой да ги види? А ако се появят наблюдатели в района, рисът емигрира. Изчислено е, че налягането на стъпалото му на 1 см2 е до 60 грама, т. е. почти 3 пъти по-малко, отколкото при котките.

С тези лапи той ходи безшумно по пухкав петдесетсантиметров сняг, но нагази ли в дълбока пряспа затъва и умира. Пита се: защо нито един ловец не е открил дори един мъртъв екземпляр? Остава ни вторият шанс. Рисът е навлязъл у нас от Македония и Косово, от Словения или от Карпатите и ловците не са го забелязали. Възможно ли е това? Теоретично – да, практически – не.

За да стигне до Елинпелинско и Ихтиманско рисът трябва да премине десетки на-селени места. Дори да остане “сух” през пълноводните реки и високите алпийските хребети, автомобилните пътища и глада, дългата ръка на ловеца едва ли ще му подпечата входната виза. Рисът мърша не яде, а хруска плячка, която с няколко скока улавя. Изпусне ли я, не я преследва. Това го сваля от пиедестала на крайно озверен и кръвожаден хищник. Добър регулатор е на лисиците и язовците. По тази точка може да бъде верен помощник на ловците. Боледува от бяс, но в леката паралитична форма, която не е страшна. Тези качества го правят предпочитан гост на “всяка трапеза”. Той е все пак един котешки вид. Като писана налита на валериан. А това може да ни помогне да открием следите му. В момента биолози и еколози са изпаднали в непонятна тръпка, че рисът е преминал у нас от македонската популация, евентуално - от южнокарпатската, и го обявяват едва ли не за завърнал се вид. Но това са илюзии.

Вярно - 100-150 риса в Рила или Средна Стара планина биха подобрили функционирането на природните екосистеми. Реаклиматизацията на риса у нас обаче звучи като разказ от Рей Бредбъри. Да се разсели успешно един вид трябва да са се запазили типичните му местообитания. А при нас те отдавна не съществуват. Дотогава? Остава ни да се радваме на новороденото отрочерисче от Екатерининбургските майка и баща Деси и Арес в столичния зоопарк. Семейството ще ни напомня, че и рисът е бил някога у нас.

Допълнение на редактора: През 1982 г. ловци от Рибарица съобщиха, че в резервата Царичина се е появил рис и унищожава сърните. С Жеко Спиридонов от Научния координационен център за опазване на околната среда при БАН, д-р Васил Иванов, зам. директор на Софийския зоопарк и със сина на покойния вече чичо Кольо Боев (той беше нещо като духовен баща на всички нас, които се занимавахме със защита на природата) – не си спомням вече името му, и аз, редактор от в. „Отечествен фронт”, който водеше рубриката „Червена книга на в. „Отечествен фронт” два дни обикаляхме дебрите на Балкана, за да се уверим, че това не е рис, а вълк с променено поведение – на моменти той действаше като рис. Защото сърните бяха изгубили част от инстинкта си на самосъхранение. Те не бягаха, бяха прекалено много и зверчето ги убиваше като агнета. Жеко каза на местните ловци да не го отстрелват. И сърните се научиха да се пазят. Хищникът изигра великат си роля на регулатор в природата. Но бяхме много разочаровани. Толкова ни се искаше в България да има пак рисове! А за какво да ги има? За да ги убие някой невеж идиот ли? Вл. Рупов От в. Гласът на фермера

Рис, връщай се пак у нас!
16948
 

Последни материали
Виж
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
Свързани материали
Виж
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини