В момента на раждането животните разполагат с много повече приспособителни форми на поведение от човека, докато той в повечето случаи трябва да се научи.
БЕЗУСЛОВНИТЕ РЕФЛЕКСИ са вродени, наследствено предаващи се реакции на организма.
Те са характерни за всички представители от даден вид. Безусловните рефлекси са относително постоянни и рефлексните дъги на повечето от тях са готови още при раждането. Главното биологично предназначение на безусловните рефлекси е да осигурят на живия организъм целесъобразното протичане на процесите при условията на постоянно действащи фактори на вътрешната и на външната среда. Относително прости безусловни рефлекси са например отделянето на слюнка и стомашен сок при храненето, както и много двигателни реакции, които възникват в отговор на непосредствени дразнения. Сложен безусловен рефлекс е ИНСТИНКТЪТ. При него краят на единия рефлекс предизвиква започването на друг. Инстинктът е съвкупност от вродени наследствено фиксирани поведенчески реакции, типични за вида. Някои от тях се проявяват безупречно, други – задоволително, като постепенно се усъвършенстват през индивидуалното развитие на организма.
Безусловните рефлекси присъстват при храносмилането, при хранителното поведение, свързано с търсенето и приемането на храната; осигуряват отстраняването на факторите, предизвикващи болка; свързани са с половия инстинкт и с ориентировъчно-изследователското поведение на животните. Най-характерното за този рефлекс е неговото угасване и пълно изчезване на реакцията при повтаряне на стимула. Например, когато животните се преместват в ново помещение, тогава се появява ориентировъчно-изследователски рефлекс по отношение на новата обстановка, който напълно изчезва през следващите дни.
Безусловните рефлекси осигуряват приспособяването на организма на животните към относително постоянните условия на околната среда. Те не може да осигурят приспособяване към бързо изменящите се фактори на околната среда. Ето защо през еволюцията се създават посъвършени механизми на адаптация на организма към непрекъснато изменящите се фактори на околната среда - УСЛОВНИТЕ РЕФЛЕКСИ.
Животинските организми могат да съществуват само тогава, когато отговарят адекватно на различните изменения на околната среда. Условният рефлекс е най-уникалният и усъвършенстван механизъм за индивидуално приспособяване на организмите към постоянно изменящите се условия на средата. Условните рефлекси не са вродени. Те са придобити през индивидуалното развитие на организма. Създават се при определени условия и ако обстоятелствата се изменят, рефлексът престава да се проявява. Променените условия създават нов условен рефлекс и т.н.
Условните рефлексисе образуват въз основа на безусловните рефлекси. За създаването на един условен рефлекс е необходимо действието на някой дразнител да съвпадне по време на протичането на даден безусловен рефлекс. По биологичното си значение условните рефлекси са също хранителни, отбранителни и полови.