Срок на засаждане на салати и марули за ранно пролетно производство с презимуване засаждането се извършва от средата до края на октомври. Готовият разсад е на възраст 35-40 дни, непрерасъл, с формирани 4-5 същински листа. Салатата не реагира добре на дълбоко засаждане, затова я засаждайте до кореновата шийка.
Съществуват няколко схеми на засаждане на салата и маруля, но най-широко използваните са браздова и на висока равна леха.
- При първата схема салатите се разсаждат при разстояние 25х25 cм, а марулите – 30х30 cм. Тя се препоръчва за отглеждане на салатата на малки площи.
- На големи площи салатата се отглежда на високи равни лехи на 4-5 редови ленти, което спомага за оттичане на излишната вода от зимните валежи.
Една седмица след засаждането проверете за неприхванати растения и ги подменете.
Най-важната грижа при това производство си остава окопаването, което се извършва възможно най-рано напролет и с подхранване с около 5-10 кг/дка азот. Въпреки, че нападението от болести и неприятели е малко, възможна е появата на мана, антракноза и сиво гниене. Борбата срещу тях се извежда с медсъдържащи препарати (купроцин, шампион, фунгуран), ридомил голд и др.
Продукцията от ранното пролетно производство чрез предзимно засаждане се прибира около 15 април. Самото бране се извършва ръчно, чрез внимателно отрязване с остър нож под най-външните розетъчни листа. Важно е да подберете подходящият момент за прибиране – след вдигане на росата, но не през горещите часове на деня. От един декар се получават средно 12 000-15 000 главести салати и 9000-10 000 марули. Салатата и марулята не търпят на продължително съхранение, лесно се запарват и развалят. Но при подходяща температура (около 0ºС) може да издържат 20 дни.
ДФЗ отпуска 100 000 лева за сертифициране на зеленчукопроизводители по GLOBAL GAP
Възможно е форсирано отглеждане, което се осъществява чрез покриване с полиетиленово фолио. Поддържането на по-висока температура позволява беритбата да се изтегли с 15-20 дни или продукцията е готова за прибиране след 20 март.