Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.02.2008 г.

Синият камък е доказан фунгицид и бактерицид

Правилната му употреба съхранява околната среда

През последните 7-8 години нараства интересът към биологичното земеделие, което е в основата на стремежа на хората да консумират по- чисти и здравословни продукти. В световен мащаб има и се утвърждават правила за него. Един от подходите е използване на подходящи и одобрени за това продукти за растителна защита и торове (Наредба № 22, приложение 1 и 2, издадена на базата на европейските закони и регламенти). Несъобразеното използване на продукти за растителна защита е една от предпоставките за нарушаване на екологичното равновесие.

Екологичният подход разглежда природна среда, растения, животни и човек, като едно цяло. Медните фунгициди са добре познати на фермери, агрономи и селски стопани занимаващи се професионално или не със земеделие. В практиката традиционен и широко използван е медния сулфат (син камък - CuSO4xH2O ), който има бактерицидни и фунгицидни качества и действа контактно и предпазно. Най-масово синият камък се използва под формата на бордолезов разтвор, който се приготвя в различна концентрация в зависимост от това, срещу каква болест ще се използва. Необходимо е да се отбележи, че за добрите резултати от използването на бордолезов разтвор допринася качеството на използвания син камък. Изключително важно е той да е добре разтворим и добре пречистен. Желателно е активното вещество да бъде не по-малко до 98 процента, тъй като разликата до 100 са примеси като: сярна киселина, арсен, олово и др.

Бордолезовият разтвор се използва срещу много болести по зеленчуковите растения, лозя и овощни: мана по лозата, обикновена мана по домати и картофи, церкоспороза по захарно цвекло, мана по захарно цвекло, къдравост по праскова, ранно и късно кафяво гниене по овощните, срещу антракноза по ореха, гъбна и бактерийна съчмянка по костилкови, срещу червени листни петна по слива, мехунки по слива, струпясване по ябълка. Бордолезовият разтвор има добра намокримост и прилепимост .

След засъхването му върху напръсканите повърхности, той не се измива продължително време. Това качество го прави незаменим в лозарството, където се препоръчва да се извършат 3-4 пръскания - 1-то пръскане с 1 процент бордолезов разтвор след цъфтежа на лозата и последното (есенното) - в концентрация 3 на сто, което е изключително важно за предвижването на хранителните вещества към корените и тяхното запасяване.

Синият камък е доказан фунгицид и бактерицид
108588
 

Последни материали
Виж
Сливат аграрните пари с тези на Кохезионния фонд
Според ЕК бюджетът за земеделието след 2027 г. се запазва, според анализатори се намалява
Бюджетът по интервенцията за съветнически услуги не достига за всички подадени заявления
Ще се търгуват имоти в курорти и до исторически забележителности
Земя, почивни и ловни домове ... Продава се наследството на Селскостопанска академия и горските предприятия
Поредица
Трета част на графика с изнесените офиси на НССЗ през юли
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Свързани материали
Виж
Как се прави бордолезов разтвор
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини