Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
14.05.2007 г.

Майският бръмбар застрашава цялата градина

Снимка Pixabay

Възрастното насекомо на обикновения майски бръмбар напада листата и младите леторасти на широколистните горски и овощни дървета и храсти, които при масова проява може да обезлисти. Най- силно поврежда дъба, липата, акацията, тополата, черешата, ябълката, дюлята, ореха, сливата и малината.

Ларвата се храни с подземните части на растенията, като прегризва корените им, вгризва се дълбоко и прави широки вдлъбнатини и ходове по клубените на картофите, главите на цвеклото и морковите. Нагризва корените на салатата и пипера под кореновата шийка, а на фасула - над нея. На зелето поврежда главния корен, на кромидия лук- главата, на ягодата и малината - корените. Нападнатите растения завяхват и загиват.

Майският бръмбар може да навреди и на главния корен на семеначетата и фиданките в овощните и горски разсадници и лозите във вкоренилищата. В резултат на повредите от ларвата по ягодовите растения при плътност 11 бр./кв.м загиват 49% от тях, при фасула - 50%, при цвеклото - 60%. Този вид развива едно поколение за 3 години. Зимува като ларва във втора и трета възраст и възрастно. Презимувалите бръмбари се появяват в края на април и летят през май. Летежният период е значително разтегнат и продължава 35-58 дни. Бръмбарите са нощни насекоми и летят 30-40 минути активно след залез слънце, на къси разстояния до 1,5 км. При дъждовно време се крият под листата на дърветата или се заравят плитко в почвата. През деня са под листата, където се хранят, унищожавайки петурата и жилките в летораслите на дължина до 1,5 см.

Женската снася яйцата си в обработена почва с културни растения или плевели по единично, близко едно до друго, в отделни малки кръгли непромокаеми камерки. Една женска снася от 7 до 52 яйца, като навлиза на дълбочина от 16 до 35 см. Предпочита почва с хумусни и гниещи вещества, наторени с оборски тор или купища от него. Ларвите се излюпват за 22-50 дни, през юни - юли. Хранят се отначало с хумусни и гниещи частици, а след това с корени. А тези от втора и трета възраст – с подземните части на растенията. Какавидният период трае 30-40 дни, после се превръщат в бръмбари, които презимуват и на пролет в края на април и през май се появяват и летят.

Борбата с майските бръмбари и ларвите им е трудна и трябва да се извежда със система от мероприятия, които се основават главно на агротехническите и организационностопанските мерки. Те включват редовно унищожаване на плевелите, в които бръмбарите предпочитат да снасят яйцата си. Обработване на не засетите с растения с растения площи през време на летежа на бръмбарите, които не снасят яйца в обработените площи.

Ранната сеитба и засаждането на култури спомага за укрепване на растенията и преодоляване на повредите от ларвите. Обработка на почвата чрез култивиране, подметка на стърнищата и лятна оран през май, юни и юли. Унищожават се голяма част от ларвите, а тази част от тях, които се окажат на повърхността на почвата, се изяждат от птиците. При дълбоката оран пък през есента се смачкват част от какавидите, а друга, извадена на повърхността, изсъхва. Борбата е насочена най-вече срещу бръмбарите и се провежда през време на масовия им летеж, преди започване на яйцеснасянето. Третират се горите със самолети и хеликоптери за кратък срок и на всички нападнати площи.

Майският бръмбар застрашава цялата градина
97787
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини