Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.01.2020 г.

Държавата е изготвила експортна стратегия за сектор „Плодове и зеленчуци“

Браншът ще я обсъжда
Държавата е изготвила експортна стратегия за сектор „Плодове и зеленчуци“

Снимка: МЗХ

Министерство на земеделието е изработило експортна стратегия за сектор „Плодове и зеленчуци“, като основната цел е да се преодоле съществуващият дисбаланс между износа и вноса на прясна продукция. Това съобщи заяви заместник-министърът на земеделието Чавдар Маринов при официалното откриване на третото издание на Международната конференция „ИнтелиФреш 2020“, ориентирана към градинарите в страната.

Според Маринов стратегията ще помогне за затвърждаването на съществуващите ни пазари, като в същото време ще стимулира и вътрешното производство. Стратегията вече е представена пред браншовите организации и към момента се очакват бележки и допълнителни текстове от тях, които да спомогнат за реализирането на тази идея.

През последните години брутната добавена стойност (БДС) от аграрния сектор формира около 4-5% от икономиката на страната. А последните три години се отчита ръст и на българското производство, което е обвързано с увеличаване на реколтираните площи. „През 2018 г. общото производство на плодове достига 229 хил. тона, а на зеленчуци – 841 хил. тона. През последните пет години, експортът при зеленчуците бележи тренд към увеличение, като през 2018 г. е 134 млн. щ.д. При вноса на зеленчуци увеличението е със значително по-слаби темпове. Сравнително добри конкурентни позиции на чуждите пазари имат бобовите зеленчуци, оранжерийните домати и краставици, а от 2018 г. и картофите“, каза заместник-министър Чавдар Маринов.

За същия период при плодовете стойностният обем на износа от България също се увеличава, като ръстът достига почти 125 млн. щ.д. „В разглеждания петгодишен период не се наблюдава съществена промяна на внесените количества в обеми от ябълки, праскови, кайсии, сливи и круши“, добави още Чавдар Маринов.

Пред журналисти той коментира и регистърът на биопроизводителите, в който към момента се подава информация от контролиращите лица. „Всички биологични фермери, които очакват плащане за Кампания 2019 и които се готвят за прием през 2020 г., след получаване на съобщение от системата, веднага трябва да започнат да потвърждават данните, въведени от контролиращите лица. По този начин ние ще можем да активираме техните профили, за да можем до 14 февруари да сме запълнили системата с данни”, добави Чавдар Маринов.

Държавата е изготвила експортна стратегия за сектор „Плодове и зеленчуци“
11950
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Политика
Русия запазва таксата върху износа на пшеница
Държавна политика
Предлага се нова формула за изчисление на експортната такса за зърното в Русия
Експортните цени на черноморската мелничарска пшеница ерозираха до $200-205/т ФОБ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини