Една от водещите компании в областта на растителната защита ФМС събра фермерите на опитно поле край великотърновското село Царевец, за да покаже действието на най-новите постижения в развойната си дейност. Върху площ от 60 декара на опитното поле на кооперация „Изгрев 1993“ в село Царевец бяха представени над 10 компании за семена, торове и препарати за растителна защита.
В интервю за Синор.БГ търговският представител на ФМС Агро България за района на Шумен, Търговище, Разград, Русе и Велико Търново г-н Тодор Новаков разказа за продуктите за опазване на есенниците, приложени в региона в близост до Свищов. Освен край Царевец ФМС има опитно поле и в житницата на България Добруджа, в района на гр. Генерал Тошево.
- Г-н Новаков, каква стратегия за растителна защита приложихте в Царевец след сухата и тежка зима?
Първите третирания изведохме в края на месец април, като срещу болестите приложихме фунгицида Импакт™ 25 СК, а срещу заплевеляването – хербицида Омнера™ ОД. Вторият продукт е нов за българския пазар и е изключително ефективен срещу едни от най-упоритите и най-важни широколистни плевели при всички житни култури. Специално в землището на с. Царевец полетата бяха силно заплевени с плевели като великденче, самосевки от рапица, паламида и поветица. С всички тях Омнера™ ОД се справи изключително бързо, благодарение на трите си активни вещества - флуроксипир, тифенсулфурон-метил и метсулфурон-метил. Според указанията дозата, която може да се използва варира от 75 до 100 мл на дка, но на полето в с. Царевец приложихме 80 мл на дка и хербицидът се справи много успешно.
Заедно с хербицида е внесен триазоловия фунгицид Импакт™ 25 СК в доза от 50 мл на декар срещу основните болести по пшеницата, като брашнеста мана и видовете ръжди.
По отношение на стреса на есенниците след сухата зима проблемът се реши с органичния биостимулатор Симакс, с който третирахме също в края на месец април. Симакс е биостимулатор разработен на органична база съдържащ екстракт от морски водорасли, с добавен азот, фосфор, калий и микроелементи, в достъпна форма за усвояване от растенията. През декември пшениците поникнаха много трудно, растенията бяха отслабнали, посевите бяха проредени и прилагайки именно този биостимулатор спомогнахме за оптимизирането на общия статус на растенията в периода на активен растеж.
Симакс е биостимулатор, който действа изключително ефективно върху растения, преживели стрес и приложен в подходящата фенофаза осигурява повишаване на нивата на растителните хормони, което стимулира метаболизма като цяло. Това от своя страна стимулира приема на хранителни вещества и синтеза на въглехидрати от културното растение.
- Какъв беше ефектът от неговото прилагане?
Благодарение на Симакс посевите се развиха много добре и това успокои земеделците. Той се прилага върху повече от 11 вида култури, сред които житни, царевица, рапица, лозя, картофи, зеленчуци и много други. Той ефективно помага, смекчавайки стреса от абиотичното влияние върху растенията, като по този начин той се преодолява и се подобрява производителността на културите. Със сигурност фермерите ще оценят качествата му, защото органичните продукти имат двоен ефект – не само за повишаване на добивите, но и за опазване на околната среда.
- По отношение на болестите какви препарати приложихте?
След дъждовете през месец май и месец юни се наложи второ фунгицидно третиране след априлското с Импакт™ 25 СК, което имаше основно превантивна цел. Второто пръскане приложихме при изкласила пшеница преди две седмици. Разчитахме на двата фунгицида Азака™ и Риза™ 25 ЕВ, които са изключително ефективни. В резултат на това, успяхме бързо да преборим появилите се признаци на ръжда и брашнеста мана.
Срещу житната дървеница пък приложихме инсектицида Фюри™10 ЕК, ефективен срещу всички смучещи и гризещи неприятели при житни култури. Подходящ е още при картофи и други зеленчуци. Дозите срещу памуковата листна въшка при оранжерийните краставици са 15-20 мл на дка, срещу житната пиявица е 7,5-10 мл на дка, а срещу колорадския бръмбар – по 10 мл на дка.
- Какъв според вас е икономическият ефект от прилагането на тази растителна защита от стопаните?
Безспорно освен опазване на посевите продуктите на ФМС спомагат и за постигането на по-високи добиви при отглежданите култури. Колегите знаят, че във всеки момент могат да разчитат и на експертна агрономическа помощ, тъй като за отделните климатични райони и почвени особености, културите се влияят по различен начин и от различни фактори. Затова и използваните препарати са строго индивидуални и трябва да се избират внимателно за всеки конкретен случай.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова