Малината изобщо не е капризна, но за да бъде увеличен размерът и повишена сладостта на плодовете, е необходимо подхранване с минерални торове. А най-ефективно е то по време на цъфтежа на малините. Обикновено градинарите подхранват малините през есента с фосфорно-калиеви торове и през пролетта с азотни.
Реколтата обаче ще се увеличи значително, ако по време на цъфтежа растенията бъдат подхранени с комплекси (комбинирани) торове.
Преди подхранването обаче задължително трябва да бъдат премахнати плевелите, тъй като те се конкурират с малините за хранителните вещества. Това трябва да стане на ръка, тъй като корените на малината не проникват надълбоко и могат да пострадат при прекопаване.
Освен плевелите е добре да изрежем и част от ненужните издънки – обикновено слабите или недобре насочилите се.
Най-доброто подхранване по време на цъфтежа е с разтвор на натриев хумат и говежда тор. Ако не разполагаме с такива, могат да се използват минерални торове – 40 грама суперфосфат, 40 грама калиев хлорид и 30 грама амониева селитра се разтварят в 10 литра вода.
Калиевият хлорид може да бъде заменен с чаша дървесна пепел и ползата ще е още по-голяма заради съдържащите се в нея микроелементи.
Ако малината изглежда зле на външен вид – листата жълтеят, издънките са тънки и крехки, вероятно не й достигат торове. В такъв случай трябва да се използват комбинирани торове, 60-80 грама от които се разтварят в 10 литра вода.
Ако през сезона издънките са достигнали височина от 2 метра, а реколтата от един храст е около килограм, значи торовете са били подбрани добре. Ако реколтата е по-малка, а издънките са слаби, значи през есента трябва да бъдат увеличени подхранващите дози.