Европейският съюз се отказва от покупките на млечни продукти от Украйна заради повишеното съдържание на антибиотици в тях, обяви генералният директор и основател на Украинската асоциация на доставчиците за търговските мрежи Алексей Дорошенко, цитиран от ТАСС. „Всички знаят, че в Украйна разводняват млякото, но това не е най-страшното. Много по-страшно е, че тъпчем животните с антибиотици и те са в млякото”, каза Дорошенко.
Според него нито един украински производител не произвежда продукти, отговарящи на европейските стандарти за качество, които съответно могат да бъдат реализирани на пазара на ЕС. Той посочва като пример пробната доставка на млечни продукти в България през април, която обаче бе бракувана.
„Има квоти за доставките на украински млечни продукти в ЕС, но нито един тон мляко не отговаря на стандартите. Украйна няма да доставя мляко в Европа”, убеден е генералният директор на асоциацията.
В рамките на Споразумението за асоцииране с ЕС Украйна получи правото да изнася за общността безмитно 36 позиции в рамките на утвърдени количества. Квотите за доставка на мляко и киселомлечни продукти е само 8 хил. тона, на сухо мляко и масло – по 1 500 тона. При това само 10 украински предприятия получиха разрешение за доставка на млечни продукти в ЕС, считано от 10 януари 2016 г. Според информация на Европейската комисия обаче за целия период на действие на търговската част от споразумението квотите за говеждо и свинско месо, яйца, масло, мляко, кисело мляко и сухо мляко така и не са били използвани.
По данни на украинската Държавна статистическа служба производството на мляко в страната за първата половина на годината се е свило с 1,3% в сравнение със същия период на 2015 г. до 5,107 млн. тона, а през 2015 г. спрямо 2014 г. – с 4% до 10 682 млн. тона.
Председателят на Асоциацията на фермерите и частните земевладелци в Украйна Иван Томич определя ситуацията в животновъдството в страната като драматична, изтъквайки, че тя се влошава през последните няколко години.
Експерти изтъкват, че производството на мляко в Украйна вече е нерентабилно дори за големите ферми, камо ли за дребните производители. Въпреки това според изчисленията на икономиста от инвестиционния отдел на Организацията за земеделие и прехрана Андрей Ярмак през 2016 г. на украинския пазар ще излязат 800 хил. тона „излишно” мляко, което досега по един или друг начин се озоваваше на руския пазар.