Стартовите цени на пшеницата това лято изненадаха неприятно фермерите и вместо по 300 лева за тон, както започна търговията през 2015 година, офертите веднага след жътвата се движат между 230 и 240 лева. И няма изгледи да се покачат заради ситуацията в Черноморския регион. Драстичното увеличение на добивите в Русия и Украйна ще натискат цените и пред тази конкуренция българските производители трудно ще намерят добри пазари, посочи Христо Цветанов, зърнопроизводител от Свищовско и член на Института за агростратегии и иновации.
От години руските фермери не бяха достигали 66 милиона тона, каквато е тазгодишната реколта. Рекорд отчитат и в Украйна, която изненада анализаторите. Повечето от тях очакваха при 20% по-малки засети площи от тези през 2015 г. реколтата в Украйна тази година да бъде по-слаба. Вместо това балансът на страната достига 18 млн. т хлебно зърно.
Според фермери цените на пшеницата няма изгледи да се покачат независимо от тежкото положение със зърното в Европа, където заради дъждовете добивите паднаха. На практика френските и германски фермери ще увеличат производството на фуражна пшеница и така ще станат конкурентни на родните зърнопроизводители, които произвеждат основно фуражно зърно.
Последните години българските стопани изоставиха родните семена и наблегнаха на западните сортове пшеница, които дават по-добри добиви, но като качество не стават за хляб. Тази година това ще им изиграе лоша шега, защото конкуренцията при фуражното зърно ще бъде голяма, а оттам и цените ще са ниски.
При тази ситуация на пазара мнозина ще са на загуба, като дори европейските субсидии трудно биха покрили високата себестойност.
Разходите за производство на декар пшеница тази година се движат около 160 лева при средни добиви от 400-500 кг. от дка, докато приходите са около 130 лева и в тях влизат дори директните плащания.
За да намалят разходите си, през следващата година фермерите неминуемо ще намалят рентите с около 20%, предвиждат експерти.
В различните райони на страната рентите варират от 40 до 180 лева, така че спада в тези ренти ще натисне и приходите на живеещите в малките села.