Начало » Новини » Света
11.10.2015 г.

Световният дефицит на захар може да се окаже по-голям от очаквания

Прогнози

Farmer.bg

Дефицитът на захар в световен мащаб може да се окаже по-голям от предвиждания досега, твърдят от австралийската агенция за пазарни анализи Green Pool Commodities Specialists, цитирани от „Блуумбърг”. От австралийската агенция се обосновават с най-силния за последните почти 20 години природен феномен „Ел Ниньо”, който нанася щети на насажденията със захарна тръстика от Индия до Китай. През селскостопанския сезон 2015-2016 г. предлагането ще остане с 5,6 млн. тона под търсенето, предполагат експертите на Green Pool Commodities Specialists, а корекцията спрямо предишната им прогноза през август е в посока на повишение с 22% от предвиждания тогава дефицит в размер на 4,61 млн. тона. Ако прогнозата им се оправдае, това би бил първи сезон с дефицит на захар за последните 6 години.

По данни на австралийското Метеорологично бюро феноменът „Ел Ниньо” ще се окаже най-силният от сезон 1997-98 г., максималната му мощ ще се прояви в края на годината. Метеорологичните условия ще доведат до спад на производството на захар в Южна Азия и Централна Америка, а в Индия, която е на второ място в света по този показател, то ще намалее до 26,5 млн. тона при прогнозирани досега 27,3 млн. тона, прогнозират експертите на Green Pool Commodities Specialists. Предвиждането им за Китай вече е за производство на 9,6 млн. тона от досега очаквани 9,9 млн. тона, като от агенцията предупреждават, че корекциите в посока на понижение може да продължат. Бразилия, която е най-големият производител на захар в света, ще преработи 595 млн. тона захарна тръстика, или с 4,2% повече от миналия сезон, но тъй като по-голяма част от нея ще бъде насочена за производството на етанол, се очертава спад при захарта от почти 4% до 30,8 млн. тона, подчертават от австралийската агенция. Оттам очакват и рязък спад в производството на захар в Европейския съюз, тъй като дневното търсене на етанол вече надхвърля рекордно високите резултати от 2009 г.

На борсата в Ню Йорк захарта поевтиняваше през последните 4 години – най-продължителната серия на понижение най-малко от 1961 г. насам – и достигна 7-годишно дъно през август. Оттогава цената се повиши с 34%, но все пак остава с 6,5% под нивото от началото на годината. Договорите за краткосрочни доставки се сключват на по-високи цени, отколкото тези с по-късни срокове, което е знак, че предлагането се свива, изтъкват от „Блуумбърг”.

Световният дефицит на захар може да се окаже по-голям от очаквания
9667
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе над 21 млн. лева извънредно подпомагане на 8869 фермери, отглеждащи царевица
Тя е насочена към засилване на връзката между наука и практика
През есента стартира интервенцията за подкрепа на оперативни групи
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
Проверка на ИАГ и РДГ
Спряна е дейността в три сечища в Пловдивско
Агнешко горски гювеч
Наказани служители няма
МЗХ: 45-те милиона лева дългове на БАБХ след съдебни решения са трупани с години
Свързани материали
Виж
Алтернативи
Потенциал за отглеждане на стевия в България
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
За първите 6 месеца на сезона общността е получила едва 1,6 на сто от украинския износ
България е лидер във вноса на захар в ЕС от Украйна през февруари
Количествата са равни на 5 дванадесети части от годишната митническа квота
Определени са нови квоти за внос на яйца и захар от Украйна в ЕС до 5 юни
Призив към следващия парламент
Време е и в България да има данък върху захарта и сладкишите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини