Френската полиция разпръсна протестиращи фермери в град Сен Ло, намиращ се в северозападната част на страната, става ясно от съобщение на местното електронно издание TheLocal. Протестът в града започна в 6 часа сутринта, когато млекопроизводители преминаха по улиците с трактори, свирейки с клаксоните. На този етап нямаше полицейска намеса. След автопохода около 150 фермери се събраха пред местната префектура и започнаха да горят автомобилни гуми, след което изляха по улиците на града около 30 хил. литра течен тор.
Накрая протестиращите се опитаха да проникнат в сградата на префектурата през главния вход, при което бяха повикани полицаи. Те бяха принудени да използват сълзотворен газ, за да спрат нахлуващите, и ги разпръснаха, а протестът приключи още в 7,30 часа.
В коментари за френски средства за масова информация фермерите се оплакват, че заради прекалено ниските цени на суровото мляко приходите от продажбите поставят под въпрос самото им оцеляване. Освен това те не виждат осъществяване на практика на мерките, обещани наскоро от френското правителство с цел подобряване на положението на животновъдите в страната.
Макар че акциите на френските фермери са най-яростните в целия Европейски съюз, проучвания на общественото мнение сочат, че 86% от жителите на страната ги подкрепят, а само 5% не одобряват методите им за постигане на поставените цели. Досега протестите преминаваха мирно и без намеса от страна на полицията – фермерите блокираха пътни артерии, преглеждаха стоките в хладилните камиони и ТИР-овете, спираха вносна конкурентна продукция и блокираха границите с Германия и Испания, но нямаше атакувани официални учреждения.
Междувременно белгийските млекопроизводители подновиха своите протести, като блокираха три пътя, съобщиха от белгийската телевизия RTBF. И тук акцията е насочена срещу ниските изкупни цени на суровото мляко, като за пръв път протестиращите спираха камиони с млечни продукти, при това внасяни само от Германия и Люксембург. В акцията участват 150 фермери с 60 трактора, като няма намеса от страна на полицията.
Досега протестите в Белгия се изразяваха в акции в магазините и по улиците на градовете, но явно френският пример се оказва заразителен. „Борим се за справедливи изкупни цени на хранителните продукти, тъй като настоящите са под себестойността на нашата продукция”, заяви Виктор Тин, говорител на местен профсъюз на селскостопанските производители.