Забрана на клетките за телета - как да е в полза на фермера?

Проведе се тридневен семинар с международен експерт

03.04.2025 г.

Забрана на клетките за телета - как да е в полза на фермера?

На 24, 25 и 26 март в Шумен, Сливен и Пловдив близо 100 фермера, ветеринарни лекари и държавни служители обсъдиха темата с гост-лектора от Лисабонския университет, доц. д-р по ветеринарните науки Джордж Стилуел. Семинарът касае предстоящото изискване, което ще се въведе и с което ще бъдат забранени индивидуалните клетки в полза на груповото отглеждане на телета. Събитието се проведе в памет на внезапно напусналия ни на 11 март Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България, който имаше основна роля в идеята и организацията на семинара.

Лекции, практически примерни и експертни анализи видяха участниците в семинара „Бъдещето: Забрана на индивидуалните клетки за телета. Как може да е в полза на фермера?“. От водещия лектор доц. д-р Джордж Стилуел, с 16 години практически опит в груповото отглеждане на телета фермерите научиха как и защо промяната може да бъде полезна за тях.

Надявам се да можем да кажем на нашите колеги, че това е много добре е за животното, добре е и за фермера. Защото смятам, че не само животните ще се чувстват добре, а и ние ще спечелим от това. Това е правилният начин“ – с тези думи откри семинара в Сливен фермерът Господин Иванов с 350 дойни крави, член на Управителния съвет на Националния съюз на говедовъдите в България на Асоциацията за развъждане на Черношарената порода в България.

Усещането в залата беше показателно - повечето фермери разбират, че забраната на клетките за телета ще е по-добре и за животните, и за тях самите. Бъдещето е без клетки и секторът го разбира. Това сподели инж. Стефан Димитров, председател на организаторите от „Невидими животни“, относно тридневния семинар, който е съорганизиран от Асоциация за развъждане на Черношарената порода в България (Добрич); Българска национална организация на зооинженерите за развъждане на породите селскостопански животни; Асоциация на развъдчиците на Черношарената порода в България (Русе); Обединени български животновъди и Институтът на жените фермери. И с подкрепата на Националния съюз на говедовъдите в България, и Асоциация на земеделските производители в България

Sinor.BG

Споделяне на сайта