Родът повет съдържа голям брой увивни храсти или полухрасти, които се закрепват с помощта на видоизменени листни дръжки. У нас най-разпространен е обикновеният повет (Clematis vitalba), който носи още и наименованията лозица, бяла лоза, скребър. Той е многогодишно растение, силно разклонено, с увивно стъбло, дебело 5 и повече см и дълго 25-30 метра. Листата са срещуположни, перести, с дълги дръжки.
Разпространен е из горите и храсталаците по влажните терени из цялата страна.
Поветът се използва и като подложка за облагородяване върху корен на много културни растения и сортове
За лечебни цели се употребяват листата, цветовете и корените. Листата и цветовете се берат по време на цъфтежа, а корените целогодишно. Сушенето на дрогата се извършва на сянка или в сушилня при температура до 40-45 градуса. В повета се съдържат ценни алкалоиди като анемол, клематитол, сапонини, ленонтил, стигмастерин, неизследван гликозид, церилов алкохол, митрицилов алкохол, цитростерин, терматиламин, восъчни вещества и др. Листата и цветовете на повета действат противомикробно, противогъбно, пикочогонно и потогонно. Препоръчва се при заболяване от воднянка, сърдечни отоци, възпаление на очите и пикочния мехур, при венерически болести, костен тумор и др. Народните лечители препоръчват листата на повета още при стомашна язва, треска, разширени вени. Външно се използва за бани при краста, цирей и гнойни рани.
Същото действие има и коренът на растението. Подкорната тъкан на стъблото се употребява счукана и смесена със зехтин за налагане при ревматизъм, шипове, дископатия, но трябва да се внимава наложеното место да не престоява повече от 6-8 часа, защото може да се получат изгаряния.
Начин на употреба: Запарка - една кафейна лъжичка от билката се пропарва с 0,400 л вода и се оставя да кисне най-малко 1 час. Пие се по една ракиена чашка преди ядене 3 пъти дневно. При предозиране се появяват симптоми на отравяне, които въздействат върху нервната система, загуба на чувствителност за болка, понижена телесна температура и др.