През 2027 и 2028 г. Аржентина постепенно ще понижава таксите върху износа на най-оборотните си селскостопански култури – соята и царевицата, съобщи министърът на икономиката на страната Луис Капуто, цитиран от международни информационни агенции.
Капуто уточни, че таксата върху износа на соя, която в момента е 24%, ще бъде сваляна всеки месец с по 0,25 процентни пункта през 2027 г. и с 0,5 процентни пункта прец 2028 г., като в края на следващата година ще достигне 21%, а през декември 2028 г. – 15%. „Пропорционално ще бъдат понижавани и таксите върху износа на соево масло и соев шрот“, добави той.
При царевицата, чиято такса в момента е 8,5%, понижението ще се прилага на тримесечие – с 0,25 процентни пункта през 2027 г. и с 0,5% през 2028 г. При това положение в края на 2027 г. ставката ще падне до 7,5%, а през декември 2028 г. – до 5,5%.
През миналата седмица президентът на Аржентина Хавиер Милей обяви, че от 1 юни таксата върху износа на пшеница от страната се понижава до 5,5% от настоящите 7,5%.




