Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Вековната гора на България порасна с още две защитени дървета

Синор.БГ / 24.03.2026 г.
Вековната гора на България порасна с още две защитени дървета

Вековно дърво благун (Quercus frainetjo), намира се в местността „Гюнета“ до село Казак

Със заповед на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов са обявени за защитени нови две вековни дървета. И двете са на приблизителна възраст 300 години.

Едното от тях е от вида благун  (Quercus  frainetjo), намира се  в  местността „Гюнета“  в землището на село Казак, община Ивайловград, област Хасково и има обиколка на стъблото 4,80 м. и височина около 11 м. Предложението за обявяването на вековното дърво е от Министерството на земеделието и храните.

Второто е  от вида  цер  (Quercus  cerris), намира се  в  местността „Кайрака“ в землището на село Горски извор, община Димитровград, област Хасково и има обиколка на стъблото 3,90 м. и височина около 15 м. Предложението за обявяването  му е от частния собственик на имота, в който се намира.

Вековен цер

С обявяването на двете дървета за защитени се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стъблата и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дърветата.

Предстои публикуване на заповедта в Държавен вестник, след което дърветата ще бъдат вписани в регистрите според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначени като вековни дървета.

До момента в регистрите по Закона за биологичното разнообразие са вписани 2403 вековни дървета, а само от началото на тази година са обявени за защитени 10 вековни дървета.

Опазването на вековни или забележителни дървета чрез навременната им защита е един от приоритетите на Министерство на околната среда и водите. Голяма част от тези дървета, отличаващи се със забележителни форми и размери, устояли на времето и природните стихии, са се съхранили благодарение на ангажираността и общественото съзнание на местните общности.

Вековната гора на България порасна с още две защитени дървета
2348
 

Последни материали
Виж
Свиването на стадата за разплод вещае още по-силно затягане на предлагането
Овцете и кравите във Великобритания продължават да намаляват
Полезни съвети
Прозрачните контейнери са смъртоносен капан за разсада
За сметка на това при рапицата е отчетен спад, а при царевицата – срив
Канада вдигна износа на пшеница и ечемик от началото на сезона
Няма и седмица след откриването на близо 2000 липсващи и дигитални животни
Намериха още 16 безстопанствени коня, нанасящи щети в Кюстендилско
След като браншова организация на производители на алкохол сезира съд
Германия забрани безалкохолни напитки да се наричат уиски, ром и джин
Съставени са 17 акта и 31 констативни протокола, задържани са 2 каруци
В централна северна България отчитат спад на нарушенията в горите през март
Свързани материали
Виж
Заради сеч на немаркирана дървесина или без позволително
Спряха дейността на 6 обекта за дърводобив в северозападна България
Мнението на бранша
Как САЩ се грижат за горите с нова политика, а България изостава в борбата с пожарите
Проверка на ИАГ и РДГ
Спряна е дейността в три сечища в Пловдивско
В цяла Европа харвестърите отдавна са заместили тежкия физически труд
Опасно ли е въвеждането на механизирания дърводобив и създаване на нови просеки в горите?
Предстоящо
На 22 и 23 ноември дървопреработватели и мебелисти организират годишен форум
Рентата за частните гори пада
Горовладелски кооперации в Родопите искат ограничаване на вноса на украинска дървесина
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини