Начало » Новини » Страната

Готови са насоките за интервенциите за преработка за над 305 млн. евро. Прием - януари

Приоритети за чувствителни сектори и аграрни обединения
Синор.БГ / 16.12.2025 г.
Готови са насоките за интервенциите за преработка за над 305 млн. евро. Прием - януари

В Министерството на земеделието и храните се проведе тематична работна среща за обсъждане на проект на насоки за кандидатстване по две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г./СПРЗСР/. Това са интервенции “Инвестиции за преработка на селскостопански продукти“ и „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда“.

„Успешно изпълнихме Индикативната работна програма за 2025 г. за стартиране на приеми по Стратегическия план - Управляващият орган, съвместно с Държавен фонд „Земеделие“ и в конструктивен диалог с бранша“, заяви по време на откриването заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева.

По думите й, от края на 2024 г. до момента са отворени 25 приема, с общ бюджет в размер на 1, 7 млрд. евро.

„В индикативната работна програма за 2026 г. е предвидено през януари да стартират и приемите по интервенциите за преработка в селскостопански продукти“, подчерта д-р Василева.

Тя допълни, че проектът на насоки за кандидатстване по двете интервенции е изцяло съобразен с взетите решения на Комитета по наблюдение на СПРЗСР, проведен през месец септември и поясни, че това включва одобрените критерии за подбор, приетото решение за обособяване на делегирани бюджети за чувствителни сектори, както и сроковете за стартиране на предстоящите приеми.

С бюджет от над 235 млн. евро интервенцията за инвестиции в преработка на селскостопански продукти ще подпомага подобряването на конкурентоспособността и пазарната ориентация на земеделските производители и предприятия, чрез модернизация на оборудването, въвеждане на нови технологии и иновации, укрепване на позицията им във веригата на стойността.

С бюджет от над 70 млн. евро, интервенцията за преработка с екологична насоченост ще насърчава преминаването към устойчиво земеделие, чрез поощряване на биологичното производство, гарантиране на по-стабилни доходи за земеделските стопани  и подпомагане развитието на стопанства,  базирани на алтернативни производствени процеси, които намаляват екологичния отпечатък от дейността.

По двете интервенции ще се поощрява кооперирането между земеделските производители и ще се дава приоритет на чувствителни сектори, сред които плодове и зеленчуци, животновъдство, етерично-маслени култури.

Допустими кандидати по двете интервенциите са преработвателни предприятия, земеделски стопани и групи и организации на производители.

Преди финалното им утвърждаване и стартиране на приемите, предстои проектът на насоки за кандидатстване по интервенциите да бъде публикуван за обществено обсъждане в началото на 2026 г.

Готови са насоките за интервенциите за преработка за над 305 млн. евро. Прием - януари
2497
 

Последни материали
Виж
МЗХ стартира прием за подпомагане по интервенция „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти“
Ясни са ставките за тютюна по преходната национална помощ за кампания 2025 г.
Депутат пита министъра
Защо МЗХ е изключило от де минимис около 300 розопроизводители?
Прогноза на ЕК
Зелените политики ограничават достъпа на месо от ЕС до световните пазари
Той не е в хармония с природата, казват те
Японци даряват земята си на екофонд, за да спрат строежа на мегасоларен парк
Инструкции за попълване на уведомленията
Начини да избегнете грешки при вписване на животните в системата на БАБХ
Свързани материали
Виж
Насоки за кандидатстване
Приемите на проекти за преработка са два – на 26 януари и на 9 февруари
Насоки за кандидатстване
Проектите на иновативните групи в земеделието са със 100 процента субсидия
Насоки за кандидатстване
Фермерите и сдруженията им ще получават максимум 65% субсидия за инвестиции в стопанствата
До 400 000 евро може да получи проект на местно поделение на вероизповеданията
В МЗХ обсъдиха Насоките за кандидатстване по интервенцията за запазване на духовния и културния живот в селските райони
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Планираният бюджет е 10 милиона евро
Публикуваха за обсъждане насоките за прием по интервенцията за напояване за сдружения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини