Пазарът на рапично семе в Евросъюза продължава да се огъва под натиска на реколтната преса. Според търговците в допълнение към натиска от добрата европейска реколта, депресиращо влияние върху цените в сектора на маслодайните култури оказва и несигурността около тарифната политика на Доналд Тръмп.
Под пресата на фундаменталните (балансови) фактори цената на рапичното семе на Euronext в рамките на един месец се понижи с 32 евро, до EUR463 /т при закриване на борсата в петък 11 юли.
Междувременно прогнозите за размера на новата европейска реколта стават все по-оптимистични. Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) коментира, че въпреки сушата в Западна Европа, производството на рапично семе в ЕС се възстановява след неблагоприятната 2024/25 г. На 11 юли водещите американски експерти увеличиха оценката за производството на рапично семе в ЕС през 2025/26 г.с 100 хил. т до с 2,6 млн. т, което е с 15% повече от миналата година, и с 7% над 5-годишната средна стойност.
Според актуализираните данни на FAS USDA средният добив от рапица в ЕС през 2025/26 г. ще възлезе на 3,26 тона на хектар, с 10% повече спрямо предходния сезон и с 2% над 5-годишната средна стойност.
През 2024/25 г. прекалено влажните условия във Франция и Германия през миналата година, съчетани с хладното морско влияние от Северен Атлантик и Северно море през пролетта, причиниха сериозни проблеми в Западна Европа за зимните земеделски култури, включително рапицата. Макар, че сумата на валежите в Западна Европа през пролетта на 2025 г. не беше идеална, тя не беше толкова пагубна, колкото условията през предходния сезон, когато добивът беше най-нисък от 2012/13 г.
В доклада на FAS USDA се акцентира, че през 2025 г. благоприятните дъждове в Югоизточна Европа през целия вегетационен период позволиха голямо увеличение на площите и производството в Румъния в сравнение с миналата година. Напоследък обаче сухото време се установи в Румъния и като цяло в Балканския регион, но развитието на маслодайната култура вече е в доста напреднал стадий и реколтата е по-малко податлива на увреждания. Производството през 2025/26 г. във Франция и Германия се оценява на по 4,0 млн. тона, в Полша - на 3,3 млн. тона, в Румъния - на 2,8 млн. тона, в Чехия - на 1,1 млн. тона и в Литва - на 1,0 млн. тона.