При обсъждане на преразглеждането на член 29 от Споразумението за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (DCFTA) между ЕС и Украйна някои асоциации, членове на европейската конфедерация „Копа и Коджека“ (Copa&Cogeca) отбелязват притесненията си по отношение някои допълнителни отстъпки на Украйна спрямо техните производители и прерабтватели.
Сериозни опасения се посочват по отношение на третирането на чувствителни сектори, където ЕК увеличава квотите за внос на домашни птици (+30%), яйца (+300%), царевица (+54%), етилов алкохол (+25%) и особено за захар (+498%) и мед (+583%). Ръководствата на 9 от европейските браншови организации в тези сектори посочват, че тези квоти ще рефлектират върху пазара ва европейските производители.
„Мащабът на отстъпките е непропорционален за някои от тези чувствителни селскостопански сектори и оставя производителите незащитени и без подкрепа в момент, когато тези сектори вече са под натиск от предишната и предстоящата кумулативна либерализация на търговията“, се посочва в позицията на „Копа и Коджека“. Важно е също да се подчертае, че пълната либерализация, която е предоставена, поражда сериозни опасения — както непосредствени, както се вижда в случая с гъбния сектор, който вече е под натиск, така и дългосрочни, особено за различни млечни продукти, които са напълно либерализирани.
Според бизнеса нерешени остават въпросите за това как на практика ще се оценяват пазарните смущения за активирането на защитни мерки. Както се видя по време на дискусиите относно автономните търговски мерки (АТМ), имаше значително несъответствие между данните, представени от Комисията, и реалния опит на производителите в държавите членки.
Освен това е необходима по-голяма яснота за това как ще се прилагат условията, особено по отношение на производствените стандарти. Макар че хармонизирането на законодателството на Украйна с правилата на ЕС е положителна стъпка, особено в контекста на процеса на присъединяване, прилагането му в условия на война представлява сериозно ограничение. Транспонирането на законодателството е едно нещо, а осигуряването на ефективно прилагане и спазване на място е съвсем друго.
След тази първоначална реакция, подписалите се организации ще предприемат заедно с членовете си подробен анализ на разпоредбите на споразумението, за да оценят по-добре последиците от него.
Писмото изразява позициите на следните асоциации:
AVEC – Асоциация на преработвателите на птиче месо и търговците на птиче месо в страните от ЕС;
CEFS – Европейска асоциация на производителите на захар;
CEPM – Европейска конфедерация на производителите на царевица;
CIBE – Международна конфедерация на европейските производители на захарно цвекло;
COPA-COGECA – Обединеният глас на земеделските производители и техните кооперации в Европейския съюз;
ePURE – Европейска асоциация за възобновяем етанол;
EUWEP – Европейски съюз на търговците на едро с яйца, яйчни продукти, птиче месо и дивеч;
iEthanol – Европейска асоциация за промишлен етанол и етанол за напитки.