Само за 4 месеца експертите на министерството на труда и социалната политика, съвместно с браншови организации в земеделието стигнаха до единно решение за облекчаване на процедурите при подписване на еднодневните трудови договори. Това обявиха на съвместна пресконференция социалният министър Борислав Гуцанов, който с екипа си и с ръководствата на три от браншовните организации обясниха как ще изглеждат новите договори от тази година. Промените са отразени в наредбата за условията и реда за предоставяне, регистриране и отчитане на трудовите договори по член 114, ал. 1 от Кодекса на труда пред инспекцията по труда, които ще бъдат качени за обсъждане.
При наемането на берачи и други тип селскостопански работници при отглеждането на плодове, зеленчуци, рози и други култури отпада досегашното изикване наетите да представят личните си карти. Огромна част от берачите отказват да ги предоставят, опасявайки се, че ще им бъдат спирани социалните помощи, което не е така, обясниха от министерството. Припомняме, че цели две години фермерите не успяха да се договорят с предишните власти за облекчаване на процедурите.
В новите договори ще се вписват само единният граждански договор ЕГН, трите имена на работниците и датата, когато са наети. Отпадат изискванията да се отразява началният и краен час на работа. Земеделците ще могат да наемат хора и на 4-часов работен ден, обясни Гуцанов. Системата на Главната инспекция по труда ГИТ автоматично ще генерира данните за тези договори, като ще отпадне писането и на служебните бележки от страна на работодателите. Тези служебни бележки по електронен път ще бъдат предоставяни между министерствата земеделието и на труда и социалната политика, както и към ГИТ.
От следващата година министерството ще бъде готово и с пълната дигитализация на процесите, така че договорите да бъдат представяни по електронен път в ГИТ, а това е от огромно значение за фермерите, обясни и Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“. Колегата му Филип Лисичаров от Националната асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“ обясни, че с облекчаването на процедурите розопроизводителите и преработвателите успешно ще изпълняват изискванията и на социалната условност. А това е важно и в контактите им с партньори от ЕС, където родният бизнес иска да изнася, защото европейците държат да имат коректни доставчици на етерично-маслени продукти. Цеков допълни още, че „до този момент всички ние бяхме вкарани в една виновност да не можем да изпълняваме закона. Продължаваме да надграждаме с дигитализацията, за да не се налага работодателят да пуска служебни бележки, а информацията да се обменя електронно между институциите. Министър Гуцанов показа как само за три месеца може да се реши нещо, за което ние години настоявахме и не срещнахме разбиране“.
Ще припомним, че от август 2024 година срокът, за който могат да се наемат работниците чрез еднодневни трудови договори, беше увеличен от 90 на 120 дни в рамките на 1 каленадрна година. Основно тези договори се използват от зеленчукопроизводители, овощари, тютюнопроизводители и при отглеждането на розов цвят, лавандула, малини и др. Сериозно облекчение за наетите с подобни договори е, че те запазват правото си на социално подпомагане и обезщетения за безработица.
Министър Гуцанов обясни още, че за 2024 г. са предоставени почти 240 000 образци за еднодневни договори, от които са се възползвали 1 763 земеделски стопани. От началото на 2025 г. до края на май предоставените образци са 83 600 на 822 земеделски стопани.
Министърът даде статистика и за броя на имигрантите, на които тази година са издадени разрешения да работят в икономиката и земеделието на страната. Само за първите 4 месеца от тази година техният брой се равнява на всички наети през 2024 година. Работна група от няколко министерства продължава да обсъжда облекчаване на процедурите по издаване на тези разрешиктелни.