Начало » Новини » Света
16.05.2025 г.

EП: Спрете масовото изселване от селските райони с целенасочени мерки

EП: Спрете масовото изселване от селските райони с целенасочени мерки

В доклад относно укрепването на селските райони на ЕС, членовете на Европейския парламент от Комисията по регионално развитие твърдят, че инвестирането в транспортни връзки и цифрова свързаност, икономически дейности, включително селско стопанство, и основни обществени услуги като здравеопазване и образование, може да помогне за справяне с настоящите демографски и икономически предизвикателства. Докладът беше приет с 37 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 1 въздържал се.

Отбелязвайки, че селските райони са изправени пред намаляване на населението, което се равнява на „селски отлив“, особено на млади хора, членовете на Европейския парламент искат от Комисията целенасочени стимули и план за действие срещу изтичането на мозъци. Такива мерки биха допринесли за ефективно „право на престой“ в тези райони. Стимулите биха могли да включват данъчни мерки, подкрепа за професионално обучение, подобрен достъп до кредитиране и стимули за младите хора да купуват и ремонтират къщи в селските райони.

Подобряване на услугите с помощта на местни знания

Евродепутатите подчертават значението на качествените основни услуги, като образование и здравеопазване, в селските райони. За да се подобри достъпът до качествено здравеопазване, те искат да се инвестира в мобилни медицински звена, телемедицина и медицински сестри в общността. Селските райони също се нуждаят от по-добри транспортни връзки и инвестиции в цифрова свързаност, включително широколентов интернет и 5G. Цифровото разделение между градските и селските райони в момента е значително, казват евродепутатите, но преодоляването му може да бъде ключово за повишаване на производителността, предприемачеството и дистанционната работа в тези райони.

Отбелязвайки, че местните участници са в най-добра позиция да определят най-добрите решения за селските райони, евродепутатите подчертават необходимостта от децентрализирана и базирана на мястото политика на сближаване. За разлика от това, централизацията на решенията за финансиране може да доведе до „бюрократична неефективност“ и „забавяне в усвояването на средствата“, предупреждават те.

Текстът призовава също за опростен достъп до финансиране, като например фондовете за сближаване и селско стопанство, и за увеличаване на техническата помощ за местните власти, за да се увеличи процентът на усвояване на средствата. Същевременно индустриалната и кохезионната политика на ЕС следва да бъдат по-добре съгласувани.

Евродепутатите твърдят, че стратегията за селските райони трябва да включва насърчаване на къси вериги за доставки на хранително-вкусови продукти (например, снабдяване с местни храни за училищните столове); подкрепа на прехода към ново поколение фермери; и защита на модела на семейните ферми, който гарантира продоволствената сигурност на ЕС. За да се насърчат семейните ферми, трябва да има стимули за ограничаване на натрупването на земеделска земя в частни инвестиционни фондове, се казва в текста.

Управление на водите, устойчивост на природни бедствия

Селските райони играят ключова роля за смекчаване на последиците от изменението на климата, казват евродепутатите и подчертават, че селските райони имат потенциал за производство на възобновяема енергия, включително вятърна, слънчева и биомаса от устойчиво управлявани гори. Те призовават за разширяване на производството на възобновяема енергия в тези райони и предлагат местните енергийни кооперации като едно възможно решение.

Същевременно са необходими повече превантивни мерки за повишаване на устойчивостта при природни бедствия. За да се предотвратят две нарастващи заплахи - наводненията от една страна и недостига на вода и сушите от друга - са необходими интегрирани решения за управление на водите, а съществуващите решения следва да бъдат модернизирани с достатъчно финансиране.

Денис Неши (ЕКР, Италия) заяви: „Една от ключовите цели на доклада е да гарантира на младите хора правото да останат на териториите, където са родени, като създаде условия за възможности, достъп до услуги и конкретни перспективи. Същевременно трябва да обърнем внимание на устойчивостта на климатичните промени и да работим за укрепване на ролята на жените в селските райони, за да могат те да станат лидери в своите общности. Накрая, предлагаме създаването на териториални информационни пунктове, за да се улесни достъпът до финансиране от ЕС. Само чрез осигуряване на адекватна техническа помощ можем да превърнем наличните ресурси в реални проекти за развитие.“

Докладът ще бъде обсъден и гласуван на пленарната сесия на ЕП от 16 до 19 юни 2025.

EП: Спрете масовото изселване от селските райони с целенасочени мерки
1163
 

Последни материали
Виж
С 12,5% протеин и доставка между 15 август и 15 октомври в 4 пристанища
Саудитска Арабия обяви търг за внос на 655 000 тона хлебна пшеница
Фермерския пазар за производители ще се проведе в Монтана
ЕС вдига митата за торове от Русия и Беларус без да предлага алтернатива на фермерите
Започна прием за безплатни съветнически услуги за земеделски и горски стопани
Вибала™ – Новото оръжие срещу широколистни плевели в слънчогледа
В Украйна са засяли 87% от пролетните зърнени и бобови култури
Свързани материали
Виж
Листата на чесъна пожълтяха след пролетните студове – решение
Само старите картофи са по-евтини
Цените на зеле и пресни картофи с лъвски годишен скок от 75 и 68%
Статистика
БАБХ е иззела 3 тона нелегални пестициди само за 6 месеца
През 2024 г.
Обединеното кралство е основният партньор за износ на селскостопански стоки от ЕС
Лесотехнически университет
Аржентинският опит в no till земеделието ще бъде представен на 16 май в София
Продажбите на пестициди в ЕС са намалели с още 9% през 2023 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини