В Седмицата на гората, когато България честваше 100 години от залесяването и лесовъдството, бившият вицепремиер и бивш заместник министър на земеделието Меглена Плугчиева изрази острата си критика срещу „политическото безвремие“ през последните четири години, довело до кадрови чистки и оставило управлението в горите без професионалисти.
В днешното си интервю за програма „Хоризонт“ Плугчиева разви тезата си и поясни, че „за последните 4 години всяка нова власт сменяше утвърдени в горския сектор специалисти с хора без специално образование, приближени до местната власт, в резултат на което се стигна до раздута, но неработеща администрация“. Ефектът за шестте Държавни предприятия, които са на самоиздръжка е този, че през миналата година за първи път в историята си някои от тях не можеха да платят заплатите на работещите поради административните неуредици, което е прецедент за една добре организирана система като горите. А всички ние знаем, че горите са трудно възобновяем ресурс, които са в основата на световните екосистеми, посочи Плугчиева.
Самата тя е свързана с горите още от студентската скамейка, обича природата и от позицията на професионалист днес тя категорично се противопоставя на негативните тенденции в управлението на горите. И то в момент, когато Европейската комисия насърчава инвестициите в горски системи, а те осигуряват 80% от водния ресурс на планетата.
Като политик и общественик Плугчиева припомни, че като вицепремиер преди 17 години отговаряше за европейските фондове и Еврокомисията беше замразила над 600 млн. евро от различни програми, беше изработен екшън план, осигуряващ пълна прозрачност за начина, по който бяха преодолени причините за тази санкция. Всяка седмица, с нарочни пресконференции тя отчиташе приложение мерки и ефекта от тях, нещо, което е задължително при демократичното управление.
В тази връзка тя изрази надежда, че сегашното ръководство на земеделското министерство и агенцията по горите ще бъдат предприети адекватни управленски решения за оздравителни мерки в горите. За да си върнем стария имидж в лесовъдството, когато експерти от цяла Европа сочеха България като пример в управлението на горските ни системи. Ние от своя страна ще очакваме тези мерки да бъдат редовно оповестявани пред медиите.
Припомняме, че терминът "калинки" се появи през 2010 г., когато тотагавашният изпълнителен директор на фонд "Земеделие" Калина Илиева беше представила фалшива диплома за завършено висше образование в Берлин. За съжаление, съвременните "калинки" са в почти цялата система не само на горите, но и на земеделието, където агрономите се броят на пръсти (Бел. ред.)