Не всички земеделци и животновъди знаят, че когато произвеждат зърно освен за човешка консумация също и за фураж, те са длъжни да попълнят декларация по образец, която да представят в съответната областни служби по земеделие, след което ще бъдат вписани в регистрите на производителите на фуражи, подлежащи на контрол от държавата. Без подобна декларация, вие не се водите „производител на фуражи“ и при проверка от Българската агенция за безопасност по храните ще подлежите на санкция. От друга страна, при извършваните проверки от Държавен фонд "Земеделие" тези декларации също се инспектират и при липсата им рискувате да ви бъдат отрязани директните плащания, защото не сте спазили изискванията на еврорегламент 183 от 2005 г. за хигиена на фуражите.
За това предупреди секретарят на Съюза на производителите на комбинираните фуражи (СПКФ) Пенка Манева, която припомни, че задължителното деклариране на производството на фуражи е разписано в Наредба 3 от 1999 г. за създаване и подържане на регистър на земеделските стопани. Според член 8, алинея 4 на тази наредба първичните производители на фуражни култури задължително попълват декларация по образец, която се отнася и до животновъди, и до растениевъди - приложение 3 на наредбата. Първата точка от тази декларация се попълва от земеделци, които произвеждат първични фуражни суровини – пшеница, ечемик, царевица и др., чиято обработка се ограничава само в почистване, сушене и складиране на зърното. Земеделците попълват т.1, когато произвеждат първични фуражни култури, както само за продажба, така и при използване на тези фуражи в животновъдното си стопанство, ако имат такова.
Втората и третата точка се отнася до животновъдите, които произвеждат фуражи. Те от своя страна се делят на два типа – фермери, които отглеждат фуражи за самозадоволяване на стадото си, и други – които освен на собствено производство разчитат и на допълващи фуражи, произведени от съответните заводи. Първият тип животновъди попълват първа и втора точка от тази декларация. А животновъдите, които обогатяват собственото си зърно, добавйки в миксерии допълващи фуражи, попълват и трите точки от тази декларация, обясни Манева.
Попълнените декларации за фуражите трябва да станат неотменна част от документите, които внасяте в областните служби при годишната си пререгистрация като земеделски производители – заедно с анкетните карти. Припомняме, че тази година тези пререгистрации стават до 30 юни.
В случай, че през стопанската година сте продали част от пшеницата или ечемика си на приятел животновъд за фураж, но не сте подали подобна декларация в областните служби по земеделие, вие подлежите на санкции. За физическите лица глобата е в размер от 200 до 500 лв., а при повторно нарушение – от 500 до1000 лв. Ако сте юридическо лице, тогава глобата е имуществена санкция в размер от 500 до 1 500 лв., а при повторно нарушение санкцията е в размер от 1 500 до 3 000 лв.
На всеки три години животновъдите и растениевъдите трябва да преминават опреснителни обучения за разясняване на изискванията за законодателството за фуражите, свързано с тяхната безопасност. Затова Манeва съветва фермерите да изискват подобни разяснения. Защото без точното познаване на законодателството, те биха попаднали в ситуация или да понесат санкции, или да не получат очакваното европейско и национално подпомагане. Що се отнася до декларациите за фуражи, те са свързани с контрола върху лезопасността на културите, използвани за храна на животните, а оттам и за опазване на човешкото здраве. Фермерите трябва да знаят, че за попълването на фуражните декларации не се изискват такси, затова е редно до 30 юни да се снабдят с тях.
Единственото изключение, допустимо съгласно Закона за фуражите за фермерите, които през годината са инвестирали в миксери и освен собствен фураж, вече ползват и допълващи фуражи, купени от заводи или търговци. Тези фермери са длъжни да попълнят новата декларация до един месец от покупката, с която да удостоверят новите обстоятелства по отношение на ползваните фуражи. Този едномесечен срок е задължителен, в противен случай, ще бъдете санкционирани.