Стогодишнината от първата национална акция по залесяване в България, организирана на 7 април 1925 година, беше отбелязана днес, отново с тържествен молебен пред Храм паметник „Александър Невски“ в столицата. Богослужението извърши патриарх Даниил, в присъствието на президента Румен Радев, зам. министъра на земеделието и храните Стоян Тошев и стотици лесовъди, учени и природозащитници, които се грижат за опазването на българската гора.
В приветствието си към лесовъдското съсловие президентът Радев изрази огромната си признателност към горски сружителити, лесовъди, учени и доброволци, които цял век пазят жива традицията всяка втора седмица на месец април да провеждат масови залесявания в цялата страна. „Гората е не само живот за поколенията, тя е носител на националната памет и идентичност на нацията, тя е мостът между миналото и бъдещето“, посочи Радев. И допълни, че „всяко посегателство над гората е престъпление към идните поколения, затова призова българската общественост да се включва активно в лесовъдските дейности, организирани от специалистите в тази област.
От името на министъра на земеделието Георги Тахов неговият заместник Стоян Тошев поздрави ресовъдствата общност. „Благодарение на общите усилия на държавните институции, природозащитни, неправителствени организации и научната общност, днес близо една трета от площта на страната е заета с горски територии, 111 000 хектара са защитени като „гори във фаза на старост“ в „Натура 2000“, а строго защитените горски територии са 12 на сто, което ни нарежда на трето място в Европейския съюз по гори в “Натура”.
Това е нашето завещание за поколенията и гаранция, че бъдещето съществува, а ние имаме отговорността неотклонно да се водим от националната кауза - да пазим и да множим това безценно съкровище, да го браним от посегателства и да се грижим като добри стопани за зеления фонд на Родината.
Не са били напразни вековните усилия на българските лесовъди, на учените, на администраторите и държавниците, които преди сто години са прозрели, че нашата обща сила като народ е природата ни. Хиляди хора през тези години са извършвали своя ежедневен подвиг в изпълнение на тази велика цел. И днес смирено им благодарим - за куража и професионализма, за силата и добрината, вложени в българската гора.
Днес, повече от всякога, животът на планетата зависи от опазването на природата - изправени сме пред предизвикателства, свързани с климата, икономиката и ценностите. Затова задачата ни е още по-отговорна - не просто да опазим създаденото, но да бъдем далновидни поне колкото тези преди нас, за да успеем да се погрижим като добри стопани за зеленото съкровище и идните столетия. Вярвам, че това е възможно и разчитам на всеки един от вас!
Благодарение на положените усилия на цялата лесовъдска колегия, към настоящия момент имаме най-добрите показатели за българските гори - увеличени са като площ, но и като средна възраст, прираст, а общият им запас е нараснал близо 3 пъти до 718 млн. куб. м. Овладяхме редица поройни водосбори, подобрихме водоохранните и водозадържащите функции на българските гори, като по този начин увеличихме и живота на изградените язовири - предпазвайки ги от затлачване. Извършват се дейности по превенция и своевременно овладяване на ефектите от природните стихии, полагат се специални грижи за опазване на дивечовите популации, за постигане на устойчивост в сектора, за което благодаря персонално на всеки един от вас!
Убеден съм, че заедно сме непобедима сила и нека на днешния ден си пожелаем здраве и сили, за да можем да устояваме на превратностите на времето - да бъдем достойни пазители на свещената българската гора!