За четвърта поредна година „Грийнпийс“ – България и Националната асоциация на доброволците в България организират обучение на доброволци за реакция при горски пожари и наводнения. Срокът за записване е до 25 април, а обучението ще се проведе между 24 и 26 май. „Без значение дали по цял ден седиш зад бюро, работиш с ръцете си, тичаш ултрамаратони или танцуваш – можеш да бъдеш доброволец и да помагаш на терен в онези моменти, в които всяка помощ е безценна“, призовават от организацията.
Опустошителните горски пожари от миналата година поставиха България в челните редици на най-пострадалите страни. През 2023 г. пък наводнения отнеха човешки животи и причиниха щети за милиони. Екстремните климатични явления се изострят, пожарите и наводненията зачестяват, а с тях и рисковете, които засягат пряко нас и нашите близки. Можем да се справим с тези предизвикателства само ако бъдем готови за тях.
През трите дни на обучението участниците ще развият умения за спасителни действия при пожари и наводнения; работа с лична и специализирана екипировка; издирване на хора; първа долекарска помощ. Курсът включва и специална симулация на терен в близки до реалността условия. Там доброволците ще имат възможност да видят как реагират в кризисна ситуация и да проверят придобитите умения. Първата част от курса ще се проведе на полигона на „Аварийна помощ и превенция“ в село Панчерево, а локацията за втората част участниците ще научат непосредствено преди да отпътуват.
За придобитите умения участниците ще получат сертификат от НАДРБ, който удостоверява, че са способни да помагат при потушаване на горски пожари и разчистване след наводнения. Ще бъдат включени и в звеното за реакция при бедствия на „Грийнпийс“ – България.
Подготвеният доброволец трябва да научи най-напред как да опази себе си, за да може да помага, а не да се превръща в допълнителнителен проблем за останалите спасители. Да умее да прави адекватна преценка на ситуацията и да подхожда ефикасно към нея. Да разбира значението на работата в екип при рискови ситуации и да взаимодейства правилно с всички замесени. Да има основни познания за работа с екипировка и специализирана техника, както и за оказване на първа долекарска помощ.
Обучението изисква такса самоучастие в размер на 200 лева, като „Грийнпийс“ – България ще покрие останалата част от разхода за всеки участник. За провеждане на тридневното обучение се изисква сериозен ресурс, който вярваме, че трябва да бъде вложен в хора, които при нужда са готови активно да помогнат като доброволци на терен.
Ролята на обучените доброволци е ключова в свят с все повече кризи и предизвикателства. В много държави за реакция при бедствия се разчита именно на доброволци. В Австрия, Германия и Словения например, броят на обучени доброволци сред пожарникарите може да надхвърли дори 90%. Макар и с доста по-малък дял, в България също е редовна практика професионални доброволци да са част от гасенето на пожари. Повече подготвени хора означава повече спасени животи, повече съхранена природа и по-малко икономически щети.