Начало » Пазари » Маслодайни култури

Износът на соево масло от Украйна счупи рекорда за първите 6 месеца от сезона

Реколтата от соя от Южна Америка ще натисне рязко цените
Синор.БГ / 18.03.2025 г.
Износът на соево масло от Украйна счупи рекорда за първите 6 месеца от сезона

През първата половина на настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 септември 2024 г., Украйна увеличи износа на соево масло с 52% спрямо същия период на сезон 2023-2024 г. до рекордните 245 400 тона, съобщиха от украинското подразделение на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade. „Основен купувач на украинското соево масло остава Полша, която увеличи покупките с почти 25%, макар делът ѝ в общия износ на този продукт от Украйна в сравнение с предишния сезон да намаля от 73% до 61%“, уточняват анализатори на компанията. Те подчертават, че след продължително прекъсване Индия е увеличила значително покупките на украинско соево масло, като през първата половина от сезона там са доставени 25 хил. тона.

Само през февруари износът на соево масло от Украйна е нараснал с 38% спрямо януари до 59 100 тона. Доставките за Индия през февруари са скочили със 77% до 11 хил. тона, което е и най-голямото количество от март 2020 г.

В момента в Украйна соевото масло се предлага по 920-950 долара за тон на база FCA (доставка до купувача с включени транспортни разходи, като продавачът носи рисковете при транспортирането – бел. ред.) и търсенето му постепенно расте. Повишаването на курса на еврото спрямо щатския долар активизира доставките до Европейския съюз, но украинските търговци продават масло и другаде.

Същевременно цените на соевото масло се понижават заради прогнозите за обилна реколта от соя в Южна Америка и търговските войни на САЩ с Мексико, Канада и Китай. Наскоро Пекин наложи ответни мита на соята и соевото масло от САЩ и въведе такива за рапицата и рапичното масло от Канада, което свали и техните котировки, увеличавайки натиска върху цените на соевото масло. Реколтата от соя в Бразилия е събрана от 60% от засетите площи, като се очаква да достигне 170 млн. тона при 154 млн. тона през миналия сезон, а в Аржентина прибирането ѝ тепърва започва с прогнози за 49 млн. тона при 50 млн. тона през миналия сезон. Това ще увеличи рязко предлагането на соя и соево масло на пазара, понижавайки цените.

Износът на соево масло от Украйна счупи рекорда за първите 6 месеца от сезона
6231
 

Последни материали
Виж
Съвети
Подготовка на семената за разсад: стъпки за здрави растения и по-добра реколта
Предстоящо
Денят на влажните зони се отбелязва на 1 февруари в Драгоманското плато
Заради топлоцентралите
Серните емисии над България в норма: ЕК прекрати дело от 2009 г.
Обявени са ставките
От 2 февруари се заявява помощ за пропаднали площи през 2025 г.
Световната метеорологична организация
Януари 2026 – месец на климатичните крайности и бедствия по света
Право на отговор
Уточнение към публикацията за отдаваните под наем ниви на Врана ЕАД
Свързани материали
Виж
Полша настоява за по-силна защита срещу селскостопанските продукти от Украйна и по споразуменията за свободна търговия
Основните клиенти са Испания, Великобритания, Чехия и Полша
Приходите от износа на яйца от Украйна скочиха близо 3 пъти за година
Цената на слънчогледа в Украйна достигна най-високите стойности за 2025/26 г.
Благодарение на въведените такси върху износа на маслодайните култури
Преработката на рапица и соя от Украйна е на няколкогодишен връх
Рискове има за рапицата и ечемика в южните области без снежна покривка
Есенниците в Украйна зимуват в напълно удовлетворителна обстановка
Следвайки цените на суровото масло за износ преди да са поели надолу
Слънчогледът поскъпна с над 20 долара за тон в Украйна за седмица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини