Начало » Пазари » Зърно
14.03.2025 г.

Драстичен спад в руския износ на пшеница

Драстичен спад в руския износ на пшеница

Цените на меката червена зимна пшеница (SRW) на борсите в Чикаго и Париж  продължават корекционното си движение нагоре. Вчера, цената на майския фючърсен контракт пшеница в Чикаго се покачи с около 3 долара, до $206,70/т. На Euronext цената на мелничарското зърно вчера се покачи с 2,75 евро в сравнение с нивото при закриване от предишния ден до EUR 226/т. Трябва да отбележим обаче, че скокът на цената на основната европейска зърнена борса изглежда по-значим, като се има предвид ценовото дъно от EUR217,75/т достигнато малко след откриване на борсата на 12 март.

Цена пшеница

Като основен фактор, подкрепил пазара, анализаторите в Чикаго посочват прогнозите на водещи руски анализатори за възможно драстично намаление на руския износ на пшеница.

Авторитетната  руска аналитична агенция SovEcon прогнозира спад в руския износ на пшеница през март до 1,4-1,8 млн. тона, в сравнение с 4,8 млн. тона през същия период на миналата година. От  SovEcon, коментират, че  износът може да намалее тройно в сравнение с миналата година поради отрицателните маржове за износителите и ниската конкурентоспособност на руската пшеница.

Износът на пшеница от Руската федерация през тази селскостопанска година (юли 2024 г. – юни 2025 г.) може да намалее до 38,5 милиона тона, прогнозира Дмитрий Рилко, главен изпълнителен директор на Института за пазарни изследвания на селското стопанство (IKAR).

„Трябваше да направим „вилица“ в прогнозите за износ на пшеница, в резултат на което началната цифра от 42,5 милиона тона стана оптимистична. Реалистичният сценарий сега изглежда 41 милиона тона, песимистичният – 38,5 милиона тона“, каза Рилко на конференцията „Растениевъдството в Русия. Пролет-2025“ в четвъртък (45 млн.т през 2024/24 г. и 55 млн.т през 2023/24 г по оценка на Министерството на земеделието на САЩ  (USDA).

Според Рилко това се дължи на факта, че „външните условия са се променили радикално буквално пред очите ни – рублата се е засилила, а железопътните субсидии за превоз на зърно от Сибир все още няма“. 

„За съжаление най-песимистичните ни очаквания по отношение на цените се оправдават напълно – световните цени не показват желание за възход“, каза той.

Както каза Рилко, износът ще бъде малък до края на сезона, в резултат на което агропромишленият комплекс ще влезе в началото на новия сезон с доста добри запаси от пшеница. Както се съобщава, през последната селскостопанска година износът на пшеница възлиза на 54,1 милиона тона.

Драстичен спад в руския износ на пшеница
9441
 

Последни материали
Виж
Казус с продължение
Животновъдите са в нарушение заради бъг в електронен модул на БАБХ
Екстремни жеги обхванаха Европа
Украинските фермери наближават жътвата на първия милион тона зърно от новата реколта
Земеделците също ще плащат
„Напоителни системи“ вече ще получава от бюджета до 15 млн. евро годишно, за да доставя вода
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Свързани материали
Виж
Украинските фермери наближават жътвата на първия милион тона зърно от новата реколта
Силен спад се очертава при захарното цвекло и малините, по-слаб при соята
В Сърбия очакват ръст на реколтите от пшеница и слънчоглед
Отново бяха закупени само 60 000 тона при планирани 120 000 тона
Българската пшеница спечели търга в Йордания при слаб ръст на цените
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
Украйна моли ЕС да санкционира вносители от южна Азия заради краденото зърно
Хлебната пшеница поскъпна на търговете в Южна Корея и Бангладеш
Поливат се само 1% от площите
Ангел Вукодинов: Слънчогледът си отива, при пшеницата няма печалба
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини