Начало » Новини » Света
09.03.2025 г.

Цените на храните в света се върнаха към ръст през февруари

След 2 месеца на понижение поскъпна всичко без месните продукти
Цените на храните в света се върнаха към ръст през февруари

Храните в световен мащаб поскъпнаха през февруари след 2 поредни месеца на понижаване на цените, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана. Усреднената стойност на индекса на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната и годишната промяна в борсовите котировки на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се повиши с 1,6% спрямо януари до 127,1 пункта. Поскъпване отчетоха всички продуктови групи с изключение на месото, като по-осезаемо бе повишението на цените на захарта, млечните продукти и растителните масла, коментират от организацията. Спрямо февруари 2024 г. индексът се е повишил с 8,2%, но остава с 20,7% под най-високата си стойност от март 2022 г.

Усреднената стойност на подиндекса за цените на зърнените култури се повиши с 0,7% спрямо януари до 112,6 пункта, но остава с 1,1% под нивото си от февруари миналата година. Цените на пшеницата нараснаха на фона на притесненията, породени от неблагоприятната обстановка за развитието на посевите в части от Европа, Русия и САЩ. Тенденцията към поскъпване на царевицата се запази главно заради сезонното свиване на предлагането в Бразилия, влошаване на състоянието на посевите в Аржентина и активното търсене на произведената в САЩ зърнена култура. Колкото до останалите фуражни зърнени култури, цените на ечемика и соргото също се повишиха. За сметка на това оризът поевтин с 6,8% благодарение на големите количества, предлагани за износ, при слабо търсене за внос.

При растителните масла средната стойност на подиндекса за февруари прибави 2% спрямо януари до 156 пункта и вече е с 29,1% над нивото си от февруари 2024 г., като всички продукти, използвани за изчисляването му, поскъпнаха. След кратък период на спад през януари цените на палмовото масло се повишиха в известна степен, но запазиха конкурентното си предимство спрямо останалите видове растителни масла.  Основни фактори за поскъпването бяха сезонният спад на производството в страните от югоизточна азия и очакването за ръст на търсенето от производителите на биогорива в Индонезия. Цените на соевото масло също се повишиха в обстановка на активно търсене на международните пазари, особено от хранително-вкусовата промишленост. Поскъпването на слънчогледовото и рапичното масло пък се дължи на опасенията за възможно свиване на доставките през следващите месеци.

През февруари средната стойност на подиндекса за млечните продукти се повиши с 4% спрямо януари до 148,7 пункта и вече е с 23,2% над нивото си от февруари миналата година, като всички основни видове млечни продукти поскъпнаха. За трети пореден месец растат цените на сирената, като спрямо януари те прибавиха 4,7% благодарение на активното търсене за внос в период, когато възстановяването на произвежданите количества в Европа съвпадна със сезонното свиване на производството в държавите от Океания. Сухото пълномаслено мляко поскъпна с 4,4% в сравнение с януари заради устойчиво силното търсене и въпреки спада на производството в Океания. Цените на маслото нараснаха с нови 2,6% на фона на сезонния спад на производството на мляко в Океания при силно търсене на вътрешните и международните пазари. Сухото обезмаслено мляко поскъпна само с 1,8% на месечна база, тъй като сезонният ръст на производството в Европа бе компенсиран от спада в държавите от Океания.

Усреднената стойност на подиндекса за месните продукти през февруари се понижи минимално (с 0,1%) спрямо януари до 118 пункта, но остава с 4,8% над нивото си от февруари миналата година. Въпреки продължаващото откриване на огнища на птичи грип, цените на птичето месо се понижиха най-вече заради големите предлагани количества на международните пазари от Бразилия. Поевтиня и свинското, като тук натежа спадът на цените в Европейския съюз въпреки признаците за стабилизирането им, понеже останаха под нивото от януари заради прекомерните запаси, натрупани вследствие на наложените търговски ограничения спрямо свинското месо от Гермаия след откриването на огнището на шап. Овчето месо обаче поскъпна благодарение на устойчиво силното търсене на световните пазари. Износът на овче месо от Нова Зеландия намаля заради спада в производството, но увеличаването на броя заклани животни в Австралия даде възможност за разширяване на предлагането, което ограничи ръста на цените. Цените на говеждото също се повишиха, особено на произведеното в Австралия, на фона на стабилно силното търсене на международните пазари и по-конкретно в САЩ. Поскъпването обаче бе ограничено чрез по-ниските цени на говеждото от Бразилия заради нарастването на поголовието в страната. За пореден месец обаче стойността на подиндекса може да бъде преразгледана заради неполучени навреме данни и използване на прогнозни при изчисляването му.

След 3 поредни месеца на спад стойността на подиндекса за захарта през февруари скочи с 6,6% спрямо януари до 118,5 пункта, но остава с 15,8% под нивото си от февруари 2024 г. Поскъпването се дължи на опасенията за свиване на предлагането на захар в световен мащаб през сезон 2024-2025 г. заради очаквания спад на производството в Индия и притесненията за съчетанието от сезонни промени в производството и отражението на скорошната суша върху следващата реколта в Бразилия. Поскъпването на бразилския реал спрямо щатския долар също съдейства за повишаването на цените. 

Цените на храните в света се върнаха към ръст през февруари
2911
 

Последни материали
Виж
Износът на слънчогледово масло остава на миналогодишното ниво
Турция увеличи рязко вноса на слънчоглед през първото тримесечие
Много от домакинствата в селата също се отказват да гледат животни
Няма желаещи за работа в животновъдството, малките стопанства намаляват
Сдружение за достъпна и качествена храна настоява за спешни мерки за спиране на фалшивия пчелен мед
Ще строи голяма база за търговия с храни
Най-голямата борса за плодове и зеленчуци у нас събори 30 дка стъклени оранжерии, за да се разшири
Джолан по македонски
Професионални организации призоваха правителството за извънредна подкрепа
Месният бранш в Испания е загубил 190 милиона евро от спирането на тока
Свързани материали
Виж
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
Резултат от адекватна политика
Турция може да се превърне в световен складов център за храни
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за Китай
Законопроектът за агрохранителната верига е абсурден. Магазини в пощите са дим
Законопроектът за надценките на министър Тахов ще надуе инфлацията над 50%
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини