Начало » Пазари » Зърно
04.03.2025 г.

Смут на зърнените пазари в Европа и САЩ

Смут на зърнените пазари в Европа и САЩ

Вече втора седмица цените на основните зърнени култури на пазарите от двете страни на Атлантика пикират стремително надолу. Новите митнически тарифи за внос на китайски, мексикански и канадски стоки оповестени от президента на САЩ Доналд Тръмп влизат в сила от днес. 

Цена пшеница

Указът, подписан вчера от американския президент, налага 20% мито върху китайския внос, пристигащ в Щатите. Канадските и мексиканските продукти ще се облагат с 25% мито, а въглеводородите с 10%. Засегнатите страни незабавно реагираха с ответни мерки. Канада, според канадския премиер Трюдо, ще отвърне на удара с 25-процентни мита върху стоките произведени в САЩ на стойност 155 млрд. долара. Китай също обяви, че ще наложи нови експортни мита върху американските селскостопански продукти и храни. Според Министерството на финансите на Китай допълнително 15-процентно мито ще бъде наложено върху пилешкото месо, пшеницата, царевицата и памука,  като вносът  на соргото, соята, свинското месо, говеждото месо, морските продукти, плодовете, зеленчуците и млечните продукти от САЩ ще се облагат  с допълнителни 10 процента. 

Брокерите коментират, че американските производители, които демонстрираха сериозна подкрепа на изборите за Тръмп, много внимателно следят за ситуацията, особено след като Китай обяви нови допълнителни мита върху щатския износ.

Пазарите на селскостопанските стоки се характеризират с голяма несигурност и висок ценови волаталитет. На най-голямата зърнена борса в света Чикагската спадът на цените на пшеницата и царевицата е  много значим. Големите спекуланти (инвестиционните фондове) продължават с масирани продажби на фючърсния пазар. Депресиращо влияние върху цените вчера оказа и увеличената прогноза за австралийската реколта от пшеница (до 34,1млн.т), което означава забележим ръст на наличностите за износ в глобален мащаб и най-вече в тихоокеанския регион.

Вчера майските котировки на мека червена зимна пшеница (SRW) на борсата в Чикаго се сринаха до най-ниските стойности от края на януари до $195,50/т, понижение с 26 долара в рамките само на две седмици.

Водещите европейски анализатори споделят, че в ЕС са „много предпазливи по отношение на новите тарифи, решени и въведени от САЩ, които в момента засягат Китай, Канада и Мексико, заедно с преките и косвените последици от тяхното прилагане”. Европейските цени на пшеницата следват Чикаго и вчера отбелязаха нов спад. На Euronext договорът от май 2025 г. в момента се търгува на най-ниското си ниво от края на август 2024 г. - по €223-224/т. Царевицата на Euronext претърпя много бурни колебания, но при изключително ограничени обеми на транзакциите. С наближаването на падежа днес по обед цената на мартенския контракт царевица на Euronext се срина до EUR186/т, в сравнение с EUR215-217/т търгувани допреди един месец. В момента фуражното зърно се търгува в Париж по около EUR212/т за юнския контракт, в сравнение с EUR222-224 само допреди един месец.

Смут на зърнените пазари в Европа и САЩ
4792
 

Последни материали
Виж
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Свързани материали
Виж
Силен спад се очертава при захарното цвекло и малините, по-слаб при соята
В Сърбия очакват ръст на реколтите от пшеница и слънчоглед
Отново бяха закупени само 60 000 тона при планирани 120 000 тона
Българската пшеница спечели търга в Йордания при слаб ръст на цените
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
Украйна моли ЕС да санкционира вносители от южна Азия заради краденото зърно
Хлебната пшеница поскъпна на търговете в Южна Корея и Бангладеш
Поливат се само 1% от площите
Ангел Вукодинов: Слънчогледът си отива, при пшеницата няма печалба
Източниците обаче се разминават значително за договорените количества
Египет купи скъпа пшеница от черноморските ни конкуренти в частни сделки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини