Начало » Новини » Света
04.03.2025 г.

С Плана за достъпна енергия ЕК имаме шанс за инвестиции в геотермални оранжерии

Анализ
С Плана за достъпна енергия ЕК имаме шанс за инвестиции в геотермални оранжерии

sinor.bg

В края на февруари Европейската комисия представи амбициозен План за достъпна енергия, който за условията на България би могъл да разгърне инициативи за използване на геотермалната енергия. Това се посочва в анализ на Георги Стефанов, експерт по климат, енергийни политики и зелена икономика с над 20 години опит в устойчивия преход към нисковъглеродна икономика, член е на УС в Българската асоциация геотермална енергия и автор на Климатека. Планът за действие за достъпна енергия (Action Plan for Affordable Energy) на ЕС е част от т.нар. „Чиста индустриална сделка“ (Clean Industrial Deal) – новата рамка за икономическо развитие на Европа, която надгражда и допълва Европейската зелена сделка. Именно по този модел ще се развива законодателната програма на ЕС в петгодишния мандат на новата Европейска комисия и ще има и директно отражение върху финансирането с публичните средства на държавите членки в следващия програмен период на ЕС за периода 2028-2034 г., посочва експерта в доклада си.

Публикуваме част от анализа на Георги Стефанов:

„Основната цел на Плана за достъпна енергия е да намали цените на енергията за домакинствата и бизнеса, да ускори декарбонизацията на индустрията, и да гарантира енергийна независимост и сигурност на ЕС. С него се очаква да започне ускорено внедряване на алтернативните енергийни решения и подкрепя енергийните иновации, защото това е единственият начин в ЕС да намалим разходите си за енергия, да ограничим зависимостта си от изкопаемите горива, особено вносните, и да станем по-конкурентоспособни в глобален контекст.

В Плана ЕК подчертава, че високите енергийни разходи, зависимостта от вносни изкопаеми горива и недостатъчната интеграция на мрежите са основните предизвикателства пред енергийната политика на ЕС. С този план Комисията поставя фокус върху енергийния преход, модернизацията на инфраструктурата и приоритизиране на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) от целия спектър.

Какви са основните мерки според Плана за достъпна енергия за ускорено навлизане на ВЕИ в ЕС?

Планът ще се фокусира върху финансовите механизми, олекотяване на административната тежест, междудържавната инфраструктура и електрификацията, за да отговори на бързите темпове на промяна:

Продължаване на посоката за ускорена електрификация и преход към чиста енергия:

ЕС ще разширява дела на ВЕИ в енергийния микс, като залага основно на вятър, слънце, геотермална енергия и термопомпи. В повечето от тези технологии, ЕС е глобален лидер и производител.

Ще се търси приоритетно разрешаване на нови ВЕИ проекти чрез опростени административни процедури.

Ще се работи активно за подобряване на интеграцията на ВЕИ чрез интелигентни мрежи и батерийно съхранение.

Увеличаване на инвестиции в инфраструктура и междусистемни връзки:

Предвиждат се 584 млрд. евро до 2030 г. за подобряване на електропреносните и разпределителните мрежи в ЕС. На следващо място, по-добро междусистемно свързване между държавите за оптимизиране на капацитетите на ВЕИ и споделяне на евтина енергия между държавите.

Създаване на финансови механизми за подкрепа на ВЕИ:

Ще се насърчават сключването на дългосрочни договори (PPAs), за да се поддържат стабилни цените на чистата енергия.

Ще бъде осигурена и държавна подкрепа за бързи инвестиции в електроразпределителните мрежи. Крайната цел на Плана е намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, особено вносните. Предвижда се до 2030 г. фосилните горива да представляват под 20% от енергийния микс на ЕС (за 2024 г. процентът е 29%). В допълнение се очаква и икономия от 130 млрд. евро годишно от внос на изкопаеми горива, с потенциал сумата да стигне до 260 млрд. евро през 2040 г. За сравнение след внедряването на Европейската зелена сделка в момента икономията е 60 млрд. евро на година. Това са спестени пари.

Какви ще бъдат икономическите ефекти от Плана?

1. Повишаване на доходите ни – Внедряването на ВЕИ ще разкрие нови работни места, особено в строителството, поддръжката и експлоатацията на ВЕИ мощности. Припомняме, че в ЕС вече има над 4 милиона зелени работни места — само във ВЕИ индустрията те са повече от 1,5 милиона или 10 пъти повече заети от сектора на въгледобива.

2. Намаляване на разходите за бизнеса – чрез по-евтина електроенергия и топлинна енергия от ВЕИ, фирмите ще бъдат по-конкурентоспособни, ще се позиционират по-добре на пазара и ще имат по-ниски оперативни разходи.

3. Преодоляване на енергийната бедност – Намалените цени на електроенергията и топлинната енергия ще облекчат домакинствата, които в момента трудно покриват разходите си за отопление и електричество.

Какво означава всичко това за хората и икономиката на България?

България е сред държавите, които ще усетят голямо положително въздействие от новата енергийна рамка. Досега разчитахме на въглища и вносен природен газ и петрол, но с новите мерки фокусът ще се премести върху ВЕИ.

Геотермалната енергия се очертава като стратегическа възможност и решениe за България. Защото би могла да се окаже един от най-перспективните източници на чиста и базова енергия с постоянни цени. България разполага с огромен геотермален потенциал, който може да се използва както за отопление, така и за производство на електроенергия, но също и охлаждане, а индустриалната ѝ употреба може да покрие почти всички сектори. Тази енергия изгражда три пъти по-бързо, на два пъти по-ниска цена от ядрената енергия. На редица места по света е и по-евтина от конвенционалните централи на изкопаеми горива.

Включването ѝ в енергийния микс може да осигури стабилни и предвидими разходи за енергия в дългосрочен план. Това ще позволи стабилна и прогнозируема трансформация на енергийния сектор, в който изкопаемите горива заемат все още основен дял. И най-важното, геотермалната енергия, в капацитета си за производство на електрическа енергия, притежава инерционните сили за балансиране честотата на тока в мрежата и е единствената 24/7 ВЕИ технология с по-високо КПД дори от централите на изкопаеми горива.

До 2040 г. геотермалната енергия може да осигури следното:

* 15% от производството на електроенергия в комбинация с услуги за стабилност и гъвкавост;

* 75% от нуждите за отопление и охлаждане в ЕС в жилищни, обществени и търговски сгради;

* 65% от нуждите за отопление и охлаждане в хранително-вкусовия сектор;

* 25% от топлинната енергия за ниски и средни промишлени процеси при температури под 200 °C (половината от емисиите от промишлените процеси в ЕС идват от употреби под 200 °C);

* 10% от търсенето на литий и други суровини в ЕС.

Затова е важно България да прояви необходимата политическа воля и да се възползва от възможностите си и да прояви смелост да прилага иновации. Намираме се в свят, в който нуждата от чиста, достъпна, бърза и евтина енергия за нуждите ни трябва да е новото нормално", заключава експертът.

С Плана за достъпна енергия ЕК имаме шанс за инвестиции в геотермални оранжерии
6635
 

Последни материали
Виж
Бюджетът по интервенцията за съветнически услуги не достига за всички подадени заявления
Ще се търгуват имоти в курорти и до исторически забележителности
Земя, почивни и ловни домове ... Продава се наследството на Селскостопанска академия и горските предприятия
Поредица
Трета част на графика с изнесените офиси на НССЗ през юли
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Европейска комисия
До 6 октомври се дават идеи за регламента за държавните помощи
Свързани материали
Виж
Тракия икономическа зона
Тайвански бизнесмени с интерес към геотермална енергия, използвана край Пловдив
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини