Начало » Новини » Интервю
25.02.2025 г.

С оранжериите на MSC Greenhouses гарантирате производство за 50 години напред

Ана Мерсим, представител на испанския производител
С оранжериите на MSC Greenhouses гарантирате производство за 50 години напред

Рязкото засушаване и високите летни температури коренно промениха производството на плодове и зеленчуи не само в България, но и в Европа, където площите на открито все повече намаляват. Дори отглеждането на чушки и домати, традиционни за нашите условия, вече е невъзможно без мрежи срещу градушки или други предпазни системи за опазване на реколтата. „Икономически по-изгодната инвестиция срещу тези климатични промени безспорно се оказват оранжериите, като във всички европейски държави постепенно се преминава от производство на открито към закрито“. С тези думи Ана Мерсим, представител на испанския производител на полиетиленови оранжерии, компанията MSC Greenhouses, акцентира върху новите тенденции в отглеждането на зеленчуци и плодове, предизвикани от промените в климата. 

Срещаме се с Ана на изложението АГРА 2025 в Пловдив, където MSC Greenhouses се представя повече от 16 години и днес компанията е създала надеждни партньорства с българските производители. До момента в страната са изградени над 130 хектара оранжерийни съоръжения, като в проект са и нови инсталации. За читателите на синор.бг Ана Мерсим представи предимствата на конструкциите с марката MSC Greenhouses.

Г-жо Мерсим, кое е новото, което представяте в сектора на оранжерийните системи на тазгодишното изложение в Пловдив?

Подобно на фермерите, за които климатичните промени се оказват сериозно предизвикателство през последните години, така и ние като производители сме изправени пред проблеми, свързани с глобалното затопляне. Дори и при работа на закрито високите летни температури затрудняват работата по отглеждането на културите. Колкото и да проветряваме помещенията през лятото, при температури над 30 градуса растенията няма как да издържат.

Това доведе до иновации в системи за охлаждане на оранжериите, като в нашите разработки постепенно се наложиха двата типа решения, които от две години предлагаме и на българския пазар. Става въпрос за „високонапорната мъгла“ и „кулинг системата“, като и при двете в оранжериите се вкарва вода за охлаждане на въздуха, действаща на различни принципи. Освен водното охлаждане предлагаме и системи за засенчване, чието търсене расте.

Как действат двете системи и къде намират приложение?

При „високонапорната мъгла“ се монтират тръби от неръждаема стомана, които работят с високо налягане - около 80 бара. Всичко е електронизирано, като подаването на вода се контролира в зависимост от измерената вътрешна температура. И когато градусите се повишат, системата се включва автоматично, в резултат на което влажността се покачва и въздухът добива поносими за растенията нива. „Кулинг системата“ е създадена за напълно затворени оранжерии. При нея се монтират плоскости от хартия, а от двете страни на оранжерията се поставят така наречените евакуатори, които, изсмуквайки въздуха от затвореното пространство, минават през тези плоскости, през които тече вода и така въздухът се охлажда много добре.

Гарантира ли се кръговрат на водата, защото за фермерите е важно инвестицията да е икономична?

При високапорната мъгла водата излиза през дюзи, така че разходът не е голям. Като компания ние даваме и точни изчисления за количеството вода, което трябва да мине през този кръговрат, съобразно кубатурата на помещенията и температурите на въздуха. Тази прецизност е важна и за ефекта, който трябва да се постигне. Целта е, изпарявайки се, водата да увеличи влажността и да премахне стреса за отглежданите растения. При „кулинг“-а една и съща вода циркулира през плоскостите, като въздухът, минавайки през тях, се охлажда. Така че и там разходът на вода не е голям.

В Испания и двете системи се прилагат от доста години, тъй като там летните горещини са много по-продължителни, отколкото в България. Системите ни работят успешно в цяла Европа, като с годините и двете претърпяха промени, особено при високонапорната мъгла, където обикновените варианти почти не се търсят и хората монтират усъвършенстваните иновативни модели.

В последните две години високите температури започват още през юли, така че трите месеца от юни до края на юли тези охладители са крайно необходими. Някои от системите за охлаждане започнаха да се монтират и на открити площи, което доказва ефективността им.

Кои от оранжериите с марката MSC GREENHOUSES са най-търсени от българските производители?

Полиетиленовите оранжерии имат изключително дълъг живот – знаете, че на места в България още се използват съоръжения от края на миналия век, което е доказателство за тяхната устойчивост.

Специално нашите проекти са съобразени с всички съвременни изисквания, така че земеделците могат да са сигурни, че инвестицията им ще бъде наистина дългосрочна – поне 50 години оранжериите може да се използват без никакъв проблем. Най-често използваните конструкции за промишлено производство от фермерите са от така наречения блоков тип, защото всички манипулации по отглеждането на културите там се извършват на едно място. Тунелните орнажерии пък се предпочитат от малките и средни земеделци.

Колко реколти годишно може да се вадят от даден зеленчук, ако млади хора решат да инвестират в подобни съоръжения?

При производството на краставици например три реколти спокойно може да се отгледат в рамките на 12 месеца. Някои фермери сменят в рамките на една година и произвеждат различни видове култури, съобразно това дали са ранни или по-късни. Изборът зависи също от това дали зеленчуците се отглеждат върху почва или с хидропоника, защото при почвата спокойно може да се редуват краставици с домати например, докато при хидропониката размерът на чувалите за различните култури изисква и промени, така че обикновено там се разчита на един и същи вид зеленчуци. Доста земеделци предпочитат зелените зеленчуци -салати, пресен лук и др.

Наблюдаваме различни решения - интересното в България е, че някои производителители започнаха да отглеждат дори малини в своите оранжерии, като резултатите им са изключително добри.

Разбира се, когато говорим за целогодишното производство, проблемът опира до разходите за отопление, които силно влияят върху рентабилността за производство. При наличие на естествени минерални извори би могло да се въведат насърчения за подобни инвестиции, но това е въпрос, който се решава на друго ниво.

Как ще коментирате изграждането на слънчеви панели върху покривите на някои оранжерии?

В България има подобни проекти, но обикновено токът от тези оранжерии не отива за отопляването им, а се предлагат на енергийния пазар. При този тип инвестиции оранжериите не са на 100 процента покрити от панели, прокрива се определен процент, така че земеделците да могат да отглеждат само определен тип култури – обикновено това са салати, марули и други пресни зеленчуци, които няма изискване към светлината.

Понеже ме попитахте как младите хора биха могли да се ориентират към този бизнес, наглед инвестицията изглежда трудна, дори скъпа. Но, клиентите ни трябва да знаят, че още с разработването на проекта за изграждането на обектите ние го приспособяваме и към теренните особености, към прилежащата инфраструктура. Когато още на етап проектиране всико е предвидено, тогава лесно бихте отговорили и на останалите етапи от производството, защото това е ключът към успеха.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

С оранжериите на MSC Greenhouses гарантирате производство за 50 години напред
1409
 

Последни материали
Виж
Арабската държава насрочи нов търг за покупка на поне 50 000 тона
Алжир е внесъл от Франция едва 31 000 тона пшеница от началото на сезона
Анализите са на ЕК и Централната банка на ЕС
Желязков: През юни се очакват докладите за готовността на България за еврозоната
Награди в детски и литературни конкурси
Национален парк Рила“ отбеляза 33 години като защитена територия
Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер
Официална церемония
Пожарникари бяха отличени за работата си в горите през 2024 г.
Решения на Министерския съвет
Средната пенсия тази година ще достигне 975 лева
Свързани материали
Виж
Сладки ягоди
В Румъния двама са обвинени за измама с проекти за оранжерии за 2,1 милиона евро
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Румъния отпусна de minimis от 1 000 евро на 1 000 кв. метра оранжерия
Практика
Обгогатяване на почвата в оранжерията през есента
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини