Начало » Новини » Страната

През март ще има прием по кризисната мярка за стопаните с царевица през 2024 г.

Синор.БГ / 20.02.2025 г.
През март ще има прием по кризисната мярка за стопаните с царевица през 2024 г.

Министерството на земеделието и храните планира през месец март прием по кризисната мярка за компенсиране на земеделските производители,  отглеждали царевица през 2024, с цел компенсиране на претърпените загуби заради сушата. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Ячев по време на земеделски форум „Фермата“, организиран в рамките на АГРА 2025 в Пловдив. Той информира, че е приключило общественото обсъждане на проекта на наредба за предоставяне на спешна финансова помощ, финансирана от ЕС с 10,9 млн. евро, като предстои публикуването й в Държавен вестник.

По време на дискусия за бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2027 г. заместник-министър Янчев коментира, че младите стопани са били винаги във фокуса на подпомагането. „Наблюдаваме растящ интерес към тази интервенция, което се надявам да продължи и през Кампания 2025, за да имаме  плавно обновяване между поколенията“, заяви той.

Заместник-министър Янчев допълни, че за България като държава членка е важно да се запази основният фокус на двата стълба и да се запазят бюджетите за директни плащания и развитие на селските райони. В рамките на дебат за зелените изисквания той посочи, че облекчаването на част от правилата се приема добре от земеделските производители, като целите трябва да се планират така, че да не настъпват резки промени в сектора.

Полагаме усилия кампанията по директни плащания за 2025 г. да стартира навреме в началото на март, което да позволи проверките и плащанията да се извършат своевременно, каза още заместник-министър Янчев.

Експерти от МЗХ обърнаха внимание по време на дискусиите, че за първи път през тази година предстои 1,5% от директните плащания да бъдат пренасочени към взаимоспомагателния фонд, чието създаване е залегнало в Стратегическия план като механизъм за подпомагане на производителите при неблагоприятни събития.

Екипът на МЗХ запозна производителите и с новостите в законодателната уредба и прилагането на механизма за социалната условност от 2025 г.

През март ще има прием по кризисната мярка за стопаните с царевица през 2024 г.
9407
 

Последни материали
Виж
Заради нарасналите доставки на зърнената култура от Аржентина за Мароко
Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни
Протестите трябва да продължат и в София
Как споразумението ЕС–Меркосур пренарежда земеделието в Европа и България
От завода бяха представили план за безопасно спиране до 2 месеца
Спират до дни линията за ПДЧ на Кроношпан във Велико Търново
При проверка на микробус от служители на БАБХ и полицията в Любимец
Откриха пилешко месо и яйца без документи за произход и етикети на български
Чрез семинари по спечелен проект по интервенция от стратегическия план
Институтът по земеделие в Кюстендил ще обучава безплатно фермери
Европейският пазар издържа на спекулативния натиск
Зърнените пазари. Геополитически фактор компенсира пресата на рекордните прогнози
Свързани материали
Виж
Европейският пазар издържа на спекулативния натиск
Зърнените пазари. Геополитически фактор компенсира пресата на рекордните прогнози
Фуражната царевица обаче поскъпна въпреки спада на фючърсите в Чикаго
Соевият шрот поевтиня значително на търгове за внос в Южна Корея
И при соята са постигнати рекордни добиви от 3564 тона от хектар
Реколтата и добивите от царевица в САЩ счупиха рекорда през 2025 година
Цената е идентична с една от партидите на последния международен търг
Южна Корея закупи до 68 000 тона фуражна царевица в частна сделка
Закупени са над 200 000 тона с доставка през втората половина на април
Фуражната царевица поевтиня на първия търг за годината в Южна Корея
Преходните запаси и вътрешното производство дори ще осигурят износ
Индонезия забрани вноса на царевица, ориз и захар през 2026 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини