Промените в климата и удължаването на периода на развитие на растенията дава възможност в Украйна да бъдат отглеждани 3 реколти годишно, смята Вера Балабух, кандидад на географските науки и началник на отдела за приложна метеорология и климатология в Украинския хидрометеорологичен институт към Националната академия на науките на Украйна, цитирана от местното електронно издание „Главком”.
„У нас протичат промени в климатичните зони и това, което по-рано отглеждахме на юг, вече можем да отглеждаме и на север, по-конкретно царевица и слънчоглед. Някои учени вече наричат нашата Полесия „новият маслодайно-зърнен пояс на Украйна”, тъй като там вече е достатъчно топло, но има и влага, докато на юг влагата вече не достига”, обяви Балабух.
Тя изтъкна, че само топлината не е достатъчна за отглеждането на определени култури, необходима е и влага, а в Украйна постепенно се стига до недостиг на влага, тъй като няма сняг, а сушата се превръща във все по-често явление. През миналата година имаше достатъчно сух период, а това влияе на добивите и в крайна сметка – на продоволствената сигурност.
„В момента есенниците узряват много бързо, в някои региони – с месец по-рано от обичайното. И именто след жътвата им би могла да се сее третата реколта. Някои фермери вече го правят, засявайки елда. Ако я засеят през юни, след жътвата на първите есенници, тя ще узрее до октомври, тъй като септември фактически стана още един летен месец”, посочи експертът.
Тя подчерта, че затоплянето в световен мащаб се превръща в предизвикателство за производителите на зеленчуци и особено на картофи, зеле и краставици. „Трябва или да се променят сроковете на засаждане, или технологията на отглеждане. И положението с картофите е такова навсякъде, не само в Украйна. Тук вече трябва да си кажат думата агрономите и да помислят как да получим устойчива реколта от тази култура”, предлага Балабух.