Големи са шансовете още от 4 март агроминистерството и фонд „Земеделие“ да бъдат готови с приема на заявления по директните плащания, след като промените в наредбата за кандидатстване по интервенциите ще се обсъждат до 14 февруари т.г., така че в началото на март земеделците да могат да подават документи. На страницата на МЗХ са качени измененията в наредба 3 за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции.
При интервенциите за обвързано с производството подпомагане за плодове във връзка с изискването земеделските стопани да предоставят документ, доказващ, че насаждението е в период на плододаване, издаден от агроном, както и копие от дипломата на агронома, се предвиждат промени изцяло в полза на фермерите. От една страна се осигуряват условия при неподаден документ площта да не се наддекларира, а само да не се изчисли финансовото подпомагане, а от друга той да се подава еднократно при първо заявяване на съответните площи по интервенцията, което представлява значително намаляване на административната тежест за земеделските стопани. Заличава се препращането към Наредбата за базисните цени на трайните насаждения с оглед сроковете за влизане в плододаване на съвременни сортове култури и водещо остава компетентното становище на агронома, което той удостоверява с документа по чл. 25, ал. 4 и чл. 26, ал. 2, т. 4 от Наредба № 3 от 2023 г.
По предложение на фонд „Земеделие“ се променя срокът, в който Българската агенция по безопасност на храните предоставя на фонд „Земеделие“ и МЗХ актуална извадка от списъка с кандидати, които имат обекти за производство и/или пакетиране на храни от плодове и зеленчуци, регистрирани по чл. 26 от Закона за храните в Националния електронен регистър на обектите за производство и търговия на едро и дребно с храни от животински и неживотински произход, в частта „Обекти за производство и/или пакетиране на храни от плодове и зеленчуци“ - Група 2, като извадката следва да е актуална към края на срока, в който земеделските стопани подават към фонд „Земеделие“ документите, доказващи реализацията на пазара на произведената от тях продукция.
В екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура предложените промени са съобразени с нормативи на Европейската комисия. В интервенцията се структурират две екологични практики: екологична практика 1 – поддържане на екологична инфраструктура и непроизводствени площи и екологична практика 2 – създаване на буферни ивици в обработваеми земи. В обхвата на екологична практика 1 се допълва възможност за поддържане на обработваемите земи под угар (площите с угари по интервенцията се ограничават до 7% от обработваемите земи в стопанството) и поддържане на площи в местообитания на видове от значение за Общността. В екологична практика 2 се определя, че се включва създаване на буферни ивици в обработваеми земи и се дефинират параметрите на новосъздадените буферни ивици. Размерът на буферните ивици следва да бъде с ширина от 1 метър до 20 м. За изчисляване на допустимата площ се използва тегловен коефициент 1,5 и коефициент на преобразуване – 6. Буферните ивици могат да включват различни варианти за покритие – естествена растителност, угар, цъфтящи растения.
В екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване се извършва техническо прецизиране на използваната терминология, като терминът „органични подобрители“ се прецизира на „органични торове и подобрители на почвата“.
В еко схемата за екологично поддържане на трайните насаждения се заличава земеделската практика за поддържане на ивици, заети с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения. Този елемент е приложим като една от възможностите за буферни ивици в еко схемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура в съответствие с текста в Стратегическия план, одобрен с Решение C(2024)8660/11.12.2024 г. на Европейската комисия.
В еко схемата за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи се прецизира текстът за включване в обхвата на интервенцията и на обработваеми земи, заети с фуражни култури и/или протеинови култури, като към момента на заявяване на еко схемата земеделският стопанин следва да има съотношение на пасищни животни към заявените площи в размер от 0.3 до 1 ЖЕ/ха, което е в съответствие с текста в горепосочения Стратегически план.
В Наредба № 4 от 2024 г. се предвижда в заявленията за подпомагане кандидатите да включват данни и за поливността на заявените площи, като за онези от тях, на които се отглеждат зеленчукови култури, следва да представят разрешително за водовземане и/или за ползване на воден обект съгласно чл. 44 и чл. 46 от Закона за водите, договор с доставчик на вода за напояване, удостоверение за поливност или друг документ, удостоверяващ правното основание за ползване на водния обект или вода за напояване, в случай, че разрешителното за ползване е издадено на трето лице.