Начало » Новини » Страната
04.01.2025 г.

Очакваните наднормени температури няма да извадят есенниците от покоя

Агрометеорологична прогноза за периода 3-9 януари 2025 година
Очакваните наднормени температури няма да извадят есенниците от покоя

През повечето дни от следващия 7-дневен период агрометеорологичните условия ще се определят от температури над климатичните норми за първата 10-дневка на януари, но в граници които ще поддържат в покой есенните житни култури, се посочва в последната прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. Изключения са възможни на места в районите по Черноморското крайбраежие. В тези райони през втората половина от периода се прогнозират максимални температури до 10-12°С и средноденонощни, близки до биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при есенните посеви, което би се отразило неблагоприятно на тяхната студоустойчивост.

Очакваните валежи през периода ще повишават нивото на почвените влагозапаси в еднометровия слой. Наднормените декемврийски валежи рязко увеличиха запасите от влага при есенните житни култури. В по-голямата част от полските райони почвените влагозапаси в 100-сантиметровия слой при есенниците достигнаха нива  над 85-90% от пределната полска влажност.

По-подходящи условия за провеждане на резитби в лозовите и овощните масиви ще има в средата на периода. При лозите през периода на покой е желателно да се извърши наблюдение за наличие на болестта екскориоза. Признаците на болестта се наблюдават по узрелите леторасти – кората в основата на първото и второто междувъзлие е побеляла и се лющи на ивици. За ограничаване на болестта нападнатите от патогена леторасти трябва своевременно да се изрязват и унищожават, а инструментите – дезинфекцират.

Очакваните наднормени температури няма да извадят есенниците от покоя
3536
 

Последни материали
Виж
Съставени са 179 акта за нарушаване на законите за горите и лова
Служители на СЦДП задържаха 6 автомобила и 7 каруци през февруари
С участието на замминистър, директор на дирекция и експерти от МЗХ и ДФЗ
В Ямбол предстои среща с фермери за директните плащания
При подадени проектни предложения за 92,5 милиона лева
Сключени са 51 договора за 27,6 милиона лева по ПМДРА 2021-2027
Издирват фактическия притежател на отпадъка с изтекъл срок на годност
Запечатаха нерегламентиран склад с негодни препарати за растителна защита в Шуменско
По-рано започва пръскането срещу комари в София
Задържаха 23 кубически метра едра дървесина заедно с трактора
Свързани материали
Виж
Тази зима е най-студената за последните шест години
ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.
Агрометеорологична прогноза за периода 7-13 март 2025 година
Топлото време ще извади от покоя есенниците и трайните насаждения
Стотици синоптици в САЩ са уволнени по препоръка на министерството ръководено от Илон Мъск
Зимните култури в западна Румъния и България пострадаха от ограничената почвена влага
Зимните култури в повечето части на ЕС са в добро състояние, според MARS
Агрометеорологична прогноза за периода 21-27 февруари 2025 година
Температури над климатичните норми ще поддържат в покой есенниците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини