През тази година реколтата от от зеленчуци в Украйна се очертава доста под очакваната, затова страната бе принудена да увеличи покупките от външните пазари, като внесените количества картофи нараснаха значително, докато при други се наблюдава точно обратният процес, заяви Бохдан Духницки, страши научен сътрудник в отдела за икономика на селскостопанското производство и международна интеграция в украинския Национален научен център „Институт за селскостопанска икономика” на конференцията VeggiFruits. Преработка на плодове и зеленчуци”, цитиран от електронното издание SEEDS. „През първите 10 месеца на 2024 г. се стигна до понижаване на стойността на доставките на зеленчуци в Украйна, което се отрази на внесените количества. В същото време стойността на вноса на плодове и ягодови култури остана на нивото от 2023 г. Колкото до развитието по вносни покупки за 10-те месеца на 2024 г., в групата на зеленчуците се откроява фактът, че спрямо миналата година покупките на картофи са нараснали с 90%. Това е следствие от реколтата, която през тази година бе далеч по-слаба от прогнозираната. Същевременно останалите позиции от зеленчуците, които са типично основни за нас – това са кромидът, чесънът, морковите, зелето и краставиците – в момента демонстрират значителен спад във вноса. Фактът се дължи на това, че частично за сметка на преместването на дейността и промените в специализацията много предприятия успяха да компенсират значителния спад, до който се стигна през 2022 г.”, изтъкна Духницки.
По думите му през периода януари-октомври тази година в географската структура на доставките на зеленчуци за Украйна се откроява ярък лидер – Турция. Големи като стойност доставки пристигат и от Полша и Нидерландия.
„В Украйна обичайните произвеждани количества от всички зеленчуци достигат около 10 млн. тона годишно. По разбираеми причини през 2022 г. производството намаля съществено, то бе 7,5 млн. тона. Т. е. 25% от снадартното предлагане липсваше от пазара. През 2023 г. в Украйна вече бяха произведени над 8 млн. тона зеленчуци и тези нужди бяха отчасти компенсирани. От 2022 г. вследствие на значителния ръст на нуждата от внос към ключовите позиции в покупките от външните пазари бяха добавени зеленчуците. Това бе и една от причините през 2022 г. зеленчуците в Украйна да покажат най-значим ръст на цените – с 68%. Това бе най-скъпата категория. За разлика от тях плодовете, които вече бяха в списъка на най-скъпите продукти, си останаха там и през 2023 г.”, посочи той.
Според него догодина заради условията в момента е висока вероятността на пазара като цяло да се запазят неяснотата и големите рискове. „Поради това, че при резултатите от реколтата през тази година се стигна до значително понижение на количествените и качествените параметри за позиции като зелето, ябълките, гроздето, картофите и някои други, необходимостта от техния внос се запазва и това води със себе си и високите цени. Но не в значителни количества за всички посочени позиции. Например цените на картофите в момента са двойно по-високи отпреди година. Обаче въпреки всички тез иобстоятелства предлагането на вътрешния пазар в Украйна за голяма част от сегмента на плодовете и зеленчуците като цяло и по конкретни продукти, на първо място отглеждани в съответствие с природно-климатичните особености в нашата страна, ще бъде задоволено в огромна част от случаите от собственото производство”, убеден е експертът.