Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.12.2024 г.

Двудомни растения - особености и начин на отглеждане

Двудомни растения - особености и начин на отглеждане

Светът на растенията е необикновено прекрасен и разнообразен, но за пълноценното им развитие е необходимо да познаваме особеностите. Двудомните растения са малка група – само 6% от цялото видово разнообразие на Земята. Те са тези, при които женските и мъжки цветове растат на различни растения от един и същи вид, което води до явни външни различия.

Еднодомни, двудомни и многодомни растения

Фертилната (размножителната) част на цвета при повечето еднодомни растителни видове се състои от тичинки, които са носители на прашеца и плодник (завръз), а цветовете са еднакви. Сред тях има и растителни видове, които имат женски и мъжки цветове на един и същи екземпляр (краставица, тиквичка, царевица, дъб и др.).

Двудомните растения не могат да се самоопрашват, а единственият начин е кръстосаното опрашване, което може да се извърши само с помощта на външен агент – опрашител, защото мъжките и женски цветове се намират на различни растения и имат явни външни различия.

При многодомните растения на един и същ екземпляр се срещат както двуполови, така и еднополови цветове в различно количествено съотношение (елда, незабравка, конски кестен, някои видове ясен, клен и др.).

Характеристики на двудомните растения

Главна роля при двудомните растения се отрежда на опрашителите, които пренасят прашеца от мъжките цветове върху близалцата на женските. Това опрашване е съвършенно и позволява да се съхрани видовото разнообразие. Важно за привличане на насекомите са ярките цветове.

За опрашване е необходимо присъствието на двата пола от един и същи вид растения, като един мъжки цвят е достатъчен за опрашване на няколко женски и едва след това се образуват завръзи. По тази причина не е необходимо за всяко женско растение да има мъжки представител – съотношението зависи от конкретния вид. Например, в горичка от финикови палми е необходима една мъжка за опрашване на 40-50 женски.

За да се подобри опрашването, клон от мъжко дърво може да бъде присаден върху дървета от женски пол, което се практикува често.

Как да разпознаем пола при двудомните растения?

Необходимо е не само да познаваме двудомните растения, но и да определим пола в рамките на един вид.

Когато изследваме структурата на цветовете, може да видим, че при мъжките плодникът е слабо развит или изобщо не съществува, а в същото време тичинките са покрити изобилно с прашец.

Женските цветове практически нямат тичинки, а ако имат, те нямат прашец или той е в незначителни количества.

Всичко това трябва да имаме предвид при определяне на пола при двудомните растения.

Кои са двудомите растения в градината?

Аспержата (аспарагус) е многогодишно растение, което се прибира тогава, когато стъблата са млади и сочни. Счита се за „аристократ“ сред зеленчуците.

Аспарагус се отглежда и като декоративно растение.

Спанакът може да бъде еднодомно или двудомно растение. Учените смятат, че при тази култура полът може да бъде проява не само на сортовите особености, но и в зависимост от условията на отглеждане. Например, при внасяне на високи дози азотни торове, някои сортове по-често развиват женски или еднодомни растения.

Броят на мъжките растения се увеличава при висока гъстота на засяване.

Киселецът може да бъде както еднодомно, така и двудомно зеленчуково растение.

Конопът е също двудомно растение, но при него половите хромозоми са практически неразличими. При екстремни ситуации може да се превърне в еднодомно. Сее се в съотношение 1:1.

Сред диворастящите по-известни двудомни растения са дивата ягода и копривата. Има култивирани сортове ягоди, които са кръстоска между дива и градинска ягода и също са двудомни, но градинската по принцип е еднодомна.

Сред дървесните видове двудомните растения са повече – облепиха, актинидия, дафина, смокиня, топола, бреза, ива, някои видове клен и други.

Облепихата е ярък представител на двудомните видове. Едно мъжко растение е достатъчно за опрашване на 5-8 женски. Цветните пъпки при женските са значително по-дребни, а плодовете достигат размери 0,8-1,5 см и са обагрени в ярко оранжево.

Актинидията е многогодишно лианово растения, което дава плод киви и включва около 75 вида. Почти всички са двудомни растения, като за пълноценно плододаване за всеки 3-5 женски е нужно едно мъжко растение. Малко съвременни сортове са еднодомни. У нас пазарът предлага много различни сортове, които се развиват успешно. Растението има висока студоустойчивост.

Смокинята е по-топлолюбиво растение, но в много региони на страната вирее добре. Има еднодомни и двудомни видове. Смокинята няма външен цвят. Той е скрит вътре в плода. Опрашва се благодарение на смокиновата оса, която е известна като бластофага. При влизането губи крилата си и никога не излиза навън – остава там и се абсорбира от плода. Малките оси изпълзяват тогава, когато са готови за полет.

Дафиновото (лаврово) дърво е двудомно растение, което дава плод само тогава, когато има наблизо мъжко растение. Плодовете са впечатляващи и съдържат повече етерични масла от листата. Приличат на черни маслинки, разположени в листните пазви.

Двудомни растения - особености и начин на отглеждане
16494
 

Последни материали
Виж
Скандалът във Велинград
Поредно изслушване в парламента по случаите с чумата по овцете
Допументите се подават в рамките на 1 месец
ЕК даде начало за конкурса „Нов европейски Баухаус“ в селските райони
Малките общини кандидатстват за наградите „Нов европейски Баухаус“ 2025 г.
Одит на Европейската сметна палата:
България няма грешки при усвояването на евросредства в земеделието и природните ресурси
Допълнителни точки получават проектите на жени и млади предприемачи
Обсъдиха критериите за подбор по приема за неземеделски дейности
Статистика
Най-малко смейни фирми има в Търговищко, най-много - в София и Пловдив
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини