Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.12.2024 г.

Кога и как вредят трипсовете по житните?

Кога и как вредят трипсовете по житните?

През ноември Синор БГ направи поредица за представители на разред Diptera (Двукрили) и по-точно за някои видове мухи, чиито ларви редят по житните култури, отглеждани в България. Наред с тях заслужава внмание пшениченият трипс (Haplothris tritici), който спада към разред Thysanoptera, сем. Phloeothripidae. Той вреди като ларва и възрастно насекомо, смучейки сок от листата, класовете и зърното.

Тялото на насекомото достига 1,5 мм. На цвят е тъмнокафяво. Последното коремно членче е удължено и завършва с разперени власинки. За разлика от мухите този вид има два чифта крила. Те са прозрачни и имат жълтеникави четинки. Яйцето е продълговата с дължина 0,4 мм. Ларвата е керемиденочервена.

Трипсът има едно поколение годишно. Зимува като ларва, скрита в почвата и рластителните остатъци. Развитието продължава в ранна пролет през т. нар. нимфен стадий. При трипсовете, както и при много други насекоми в развитието няма стадий какавида.

Трипсовете се появяват в края на април / началото на май. Насекомите се разселват по ръжта и пшеницата. Вазрастните се намират масово по още неизкласилите пшеници. Колкото по-дълго класът остане обвит във влагалищния лист, толкова по-тежка е повредата. Трипсовете се хранят, смучейки сок от класовете. В горната част над мястото на хранене класът побелява, а класчетата не образуват зърно. Специалистите отбелязват, че повредените от някои видове мухи растения са нападнати по-масово от трипса. Женските снасят най-рано и най-масово по сортовете зимна пшеница, които изкласяват рано. В условията на България максумимът е в края на май и началото на юни. Ларвите се появяват след около седмица. Те смучат сок от плевите и меките зърна   Струпани са най-масово по браздичката на зърното. Нападението намалява добива и влошава качеството.

Високите летни температури, съчетани със засушаване, благоприятстват масовото намножаване на трипса. При по-хладно и влажно време ларвите на насекомите загиват от развитието на ентомопатогенни гъбички. Бързото узряване на зърното също не е благоприятно за ларвното изхранване.

За предотвратяването и намаляването на загубите от пшеничения трипс голямо значение има дълбоката есенна оран. Тя унищожава до 80% от ларвите на вредителя. Установено е, че при засяване в периода 30.09 до 25 - 30.10 намалява нападението от трипса. Спазването на торовия баланс също е добра предпазна мярка, докато предозирането на азота е противоказно.

Използването на инсектициди може да бъде съчетано за борба с вредната житна дървеница. Ефикасността на препаратите е голяма, когато са употребени няколко дни след преминаването на нимфния стадий и появата на новите възрастни. Химическата борба е стопански оправдана, когато във фаза изкласяване са отчетени 10 възрастни на стъбло, а във фаза млечна зрелост – ларви на клас.

В ентомофауната по житните е известен и овесеният трипс (Stenothrips graminum). Възрастните са жълтеникави със сив или кафяв оттенък. Развитието на вида минава по дивия и кулурния овес, понякога временно по ечемика. Видът зимува в почвата като въдрастно на дълбочина до 70 см.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита. 

Кога и как вредят трипсовете по житните?
3632
 

Последни материали
Виж
Заради недостатъчното предлагане на животни за клане от фермерите
Цените на едрия рогат добитък в Германия продължават да растат
Дори митото от 1,20 евро за килограм не прави доставките от Азия губещи
Евтиният китайски чесън изтиква испанските производители от пазара на ЕС
Чрез малкия брой класове на квадратен метър вследствие на слабото братене
Пролетните студове и недостигът на влага натискат добивите от пшеницата в Украйна
Доклад на Синор.БГ
Гореща седмица: Жътва и европрокурори в МЗХ, охладени с една минерална вода
Всички вече залагат надеждите си само на слънчогледа
Унгарските пчелари не успяха да съберат почти никакъв акациев мед
В традиционната специализирана операция при прибирането на реколтата
Полиция и жандармерия ще пазят малкото оцелели череши в Кюстендилско
Свързани материали
Виж
Чрез малкия брой класове на квадратен метър вследствие на слабото братене
Пролетните студове и недостигът на влага натискат добивите от пшеницата в Украйна
Първоначалните добиви са добри, но за пролетните култури не достига влага
Жътвата на пшеницата в Монтанско беше открита с ритуал край Вълчедръм
Седмичен обзор на ССБ - пшеница се продаде в голямо количество
Въпреки слабото повишение на прогнозите спрямо майските очаквания
Франция очаква най-слабия износ на мека пшеница в историята на наблюденията
За разлика от търга в Йордания, където зърното продължи да поевтинява
Българската пшеница пак е сред вероятните победители на търга в Алжир
Рекордни реколти от пшеница и рапица в Румъния
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини