Ако младите фермери на възраст от 18 до 40 години искат да кандидатстват за подпомагане по интервенции II.Д.1. „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“, са длъжни да вложат субсидиите си така, че за три години да увеличат стандартния производствен обем (СПО) на стопанството си с минимум 4 000 евро СПО. Отчитайки затрудненията, които срещат животновъдните стопанства, за тях е предвидено изключение. И ако фермерите гледат само пчели, само едри или само дребни преживни животни за мляко или месо, ще бъде допустимо икономическият размер на стопанството да бъде увеличен с поне 2 500 евро СПО, е записано в насоките за кандидатстване, по които до 12 ноември МЗХ приема предложения.
Самият прием на проекти по тази интервенция се планира да започне на 15 ноември т.г. и да продължи до 24 януари 2025 г.
Важно за допустимостта на кандидатите е, към датата на подаване на искането за подпомагане те трябва да имат навършени от 18 до 40 години, да са еднолични собственици на земеделското стопанство; да имат съответните професионални умения и познания за извършване на селскостопански и свързани със селското стопанство дейности; да се установява за пръв път в качеството си на ръководител на съответното стопанство, а то трябва да е създадено най-късно две години, или 24 месеца преди подаването на заявлението за подпомагане. За да кандидатствате през 2025 г., стопанството трябва да е създадено най-късно до януари 2023 г. Датата се доказва чрез регистъра на земеделските стопани, подържан от МЗХ.
Допустими са кандидатите, които са физически лица, еднолични търговци или собственици на еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД/. даса регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители.
Изключително важно е икономическият размер на земеделското стопанство, с което фермерът кандидатства, да бъде в границите от 8 000 до 20 000 евро (включително) стандартен производствен обем. От тях се иска да имат разработен бизнес план за развитие на дейностите в земеделското стопанство за следващите три години. Земеделските стопани, развиващи животновъдна дейност, трябва да отговарят на изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Подпомагането се предоставя за максимален срок от 5 години, само при представен бизнес план. Изпълнението на бизнес плана трябва да започне не по-късно от 9 месеца, считано от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от подаване на заявлението за подпомагане. Бизнес планът трябва да доказва период за изпълнение до 36 месеца и увеличение на икономическия размер на стопанството спрямо първоначалния размер с най-малко 4 000 евро СПО или 2 500 евро – за пчелари и животновъди.
Бизнес планът трябва да съдържа описание на периодите от съответната стопанска година, в която кандидатът планира да извърши засаждане/засяване на земеделските култури за целия период на изпълнението му, както и информация за минималния брой на растенията на единица площ за овощни видове, лозя, многогодишни етеричномаслени култури (в т.ч. маслодайна роза, лавандула и мента), маточници и разсадници за трайни насаждения и декоративни култури.
Бизнес планът трябва да включва въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в дълготрайни материални инвестиции като машини, съоръжения или оборудване, или извършване на строително монтажни работи или закупуване на земеделска земя, свързани с дейността на земеделското стопанство, на обща стойност не по-малка от 35% от размера на първото плащане, или минимум 12 500 лв. (къде се е чуло и видяло толкова евтина земеделска машина или оборудване?!!) Не е допустимо кандидатът физическо лице, едноличният собственик на капитала на кандидата ЕООД или собственикът на предприятието на кандидата ЕТ да е придобил дълготрайните материални активи от своя съпруг и/или от роднини по права линия - без ограничения, и/или от роднини по сватовство от първа степен, както и/или от юридическо лице, чийто мажоритарен дял от капитала се притежава от кандидата ЕООД или ЕТ, кандидата физическо лице, собственика на капитала на кандидата ЕООД или собственика на предприятието на кандидата ЕТ.
Не е допустимо за дълготрайните материални активи кандидатът да е получил финансиране от СПРЗСР 2023-2027 г. и/или ПРСР 2014 – 2020 г., и/или други програми за подпомагане с национални средства и/или средства на ЕС.
Бюджетът за първия прием по тази интервенция е в размер на левовата равностойност на 90 милиона евро, или близо 180 млн. лв..
Подкрепата е в размер на 40 000 евро за едно земеделско стопанство. Подпомагането се отпуска под формата на безвъзмездна финансова помощ и се изплаща на два етапа - първите 20 000 евро се дават след одобрение на проектното предложение, а вторите 20 000 евро - след установяване на правилното изпълнение на бизнес плана.
Критерии за подбор на заявление за подпомагане
При оценка на заявленията за подпомагане приоритет ще се предоставя на:
Заявления за подпомагане за дейности, които се изпълняват в приоритетен сектор;
Заявления за подпомагане, свързани с производството на биологично сертифицирани селскостопански продукти;
Заявления за подпомагане, чрез които се създава устойчива заетост;
Заявления за подпомагане, водещи до цифровизация, опазване на околната среда или справяне с климатичните промени;
Заявления за подпомагане, които се изпълняват от бенефициенти със стопанства в областта по постоянният адрес на физическото лице кандидат или собственика на предприятието кандидат;
Кандидати с образование в областта на селското стопанство;
Заявления за подпомагане, изпълнявани от кандидати с трайни увреждания.
Финансират се заявления за подпомагане, получили най-малко 15 точки, съгласно критериите за подбор. Те са обсъдени с представители на заинтересованите браншови организации на видеоконферентна среща, проведена на 22 - 23 август 2024 г. Критериите за подбор са гласувани на заседание на Комитет за мониторинг на Стратегическия план, проведено в периода 12-13.09.2024 г., информация за което може да се открие на следния интернет адрес: https://www.sp2023.bg/index.php/bg/sprzsr-bg/novini/komitet-t-po-nabludenie-odobri-vtoro-izmenenie-na-strategiceskia-plan-za-razvitie-na-zemedelieto-i-selskite-rajoni-2023-2027-g, съобщиха от МЗХ.
В насоките е предвидено извършване на предварителна оценка по критериите за подбор, която съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г. се осъществява когато, заявената финансова помощ на подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета, определен в условията за кандидатстване за съответния прием.
За осигуряване изпълнение на подпомаганата дейност в съответствие със заложените цели, в насоките са предвидени специфични пояснения за условия за допустимите промени на административния договор по отношение изменение на отглежданите култури или животни, посочените срокове за засаждане/засяване на културите и/или на минималния брой на растенията на единица.
Предвидена е възможност бенефициентите, които са физически лица, да могат да се регистрират като ЕТ или да учредят ново ЕООД, което да стане правоприемник на стопанството му, като е длъжен в срок от пет работни дни от регистрацията на ЕТ/ЕООД в Търговския регистър писмено да уведоми за това Държавен фонд „Земеделие“.
В съответствие с чл. 53, ал. 2 от Наредба № 4 от 2024 г. за реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, за сключване и изменение на административни договори, за налагане на административни санкции за интервенциите по чл. 73, 74, 75, чл. 77, параграф 1, букви „а“, „в“–„е“ и чл. 78 от Регламент (ЕС) 2021/2115, за условията и реда за изплащане, за отказ за изплащане и намаления на плащанията, и за оттегляне на изплатената финансова помощ за интервенциите по чл. 73, 74, 75, 77 и 78 от същия регламент, в условията за изпълнение са описани определени изключения от изискванията към бенефициентите.
Включения са допълнителни разяснения по отношение спазване на изискването за оповестяване на подпомагането.
Посочени са документите, които следва да се представят към искане за второ плащане за доказване правилното изпълнение.
В проекта на насоки са включени и условия, гарантиращи ефективно и ефикасно предоставяне на финансова помощ, и минимизиращи риска от създаване на изкуствени условия за заобикаляне на правилата, основани на опита от прилагане на Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г.
Проектът на насоки за кандидатстване е обсъден с представители на заинтересованите браншови организации на работна среща, проведена на 23 ноември 2024 г.
В съответствие с чл. 68, ал. 3 от Закона за подпомагане на земеделските производители проектът на заповед, ведно с условията за кандидатстване и условията за изпълнение, се публикуват на интернет страницата на Стратегическия план и в Системата за електронни услуги преди тяхното утвърждаване за представяне на писмени предложения и възражения.