Начало » Новини » Света

Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври

Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Синор.БГ / 07.11.2024 г.
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври

През октомври агрометеорологическите уславия за развитието на засетите през есента зърнени култури в украйна бяха удовлетворителни, се посочва в редовния 10-дневен доклад на Украинския хидрометеорологичен център, цитиран от електронното издание АПК-Информ. Агрометеоролозите отбелязват, че въпреки достатъчните количества топлина етапното развитие на есенниците в повечето централни и източни области на страната е вървяло със закъснение от 2-3 седмици спрямо средните многогодишни срокове заради силната суша през предишните месеци, довела до забавяне на сеитбата. Основните етапи в развитието на есенниците са поникване и образуване на 3-ти лист, а на късните посеви – покълване, на места – начало на братенето. Масово братене на растенията е установено само при септемврийските посеви в отделни райони на западната част на Украйна и Одеска област., докато средните показатели сочат, че този етап от развитието се достига между 15 и 25 октомври. Състоянието на посевите е оценено като добро и удовлетворително и само на места като отлично.

„Едновременните сухо слънчево време и значителната разлика в денонощните температури на въздуха повлияха благоприятно за закаляването на растенията и формирането на достатъчната им студоустойчивост. Въпреки липсата на ефективни валежи обилните роси и мъгли, регистрирани през 10-дневката, поддържаха овлажняването на горния почвен слой”, пише още в доклада.

Според експертни оценки и фактически данни за количествата запаси от продуктивна влага към 30 октомври от неудовлетворително овлажняване на горния повен слой (почвена суша) са обхванати голяма част от площите в Харковска и Днепропетровска области. Там почти липсва влага в обработваемия почвен слой, докато на останалата част от територията на страната овлажняването на почвата е било удовлетворително и добро.

Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
3451
 

Последни материали
Виж
С писмена процедура
МЗХ тихо ще премахне молуларната ставка в обвързаното подпомагане за животни
Обсъждане на насоките за кандидатстване с инвестиционни проекти
ЕК и МЗХ отхвърлиха исканията на фермерските групи за промени във финансовите критерии
Срещи с бранша
Ще броят стопанствата по области, преди да се предложи проектозакон за браншовите организации
Фермери питат
МЗХ отговаря на въпроси, свързани с червено светналите парцели В СЕУ
Италия отпуска нови 10 млн. евро за производителите на твърда пшеница
Скорстно уволнили инспектор на ДФЗ, поискал подкуп
Свързани материали
Виж
При царевицата е отчетен срив от 63 на сто, почти не е изнасяна ръж
Спадът в износа на зърно от Украйна гони 40 на сто от началото на сезона
Унгария отказва да отмени забраната за украинския внос въпреки натиска от Брюксел
Прогнозите за реколтата от културата паднаха до 10-10,5 милиона тона
Поскъпването на суровото масло вдига цените и на слънчогледа в Украйна
Въпреки влизането в сила на новото търговско споразумение между ЕС и Украйна
Полша запазва ембаргото върху вноса на украинско зърно
Търговски преговори
Съветът на ЕС одобри ниски мита за вноса на месо, сирене и плодове от Украйна
Добивът от слънчоглед в Украйна може да спадне до 10,5 млн.т
Цените на слънчогледа и слънчогледовото масло тръгнаха нагоре
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини