Начало » Новини » Страната
05.11.2024 г.

Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“

Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“

Снимка: sinor.bg

Анализът за състоянието на есенниците към 4 ноември, подготвен от Българската агенция по безопасност на храните показва доста шарена картина, дължаща се липсата на валежи в Южна България и осигурената влажност на север от Стара планина, тъй като през септември все пак паднаха валежи със стопанско значение. Това подобри овлажняването на горните почвени слоеве и създаде добри условия за сезонните почвообработки, посочват агрономите.

В Южна България обаче дъждовете с икономическо значение за фермерите бяха изключително оскъдни, затова и сеитбата там доста закъснява.

По оперативни данни на МЗХ към момента са засети над 4,6 хмилиона декара, 466,722 хил. ха с пшеница и над 665 хил. декара, или 66,573 хил. ха с ечемик.

Данните при рапицата сочат, че към 4 ноември засетите в агротехническите срокове площи влязоха във фенофаза „розетка“, докато при късните сеитби полетата са във фенофаза „поникване“ заради лятната суша.

Топлото време през целия октомври ще даде възможност и на късните посеви от рапица да встъпят във фаза розетка през есенната си вегетация, която гарантира успешното презимуване на културата.

Развитието на зърнено житните култури в страната е в много широк диапазон. Поради дефицит на почвена влага в някои райони на страната закъснелите почвени обработки и продължителната жътва на царевицата и слънчогледа забавиха сеитбата на пшеница и ечемик.

Площите с пшеница и ечемик, които са засети в началото на месец октомври, вече са във фенофаза от 3-5 лист до начало на братене при ечемика. Сеитбата на зимните зърнено-житни култури продължава. Пшениците масово са във фаза „два листа разтворени“, ечемикът е в начало на братене с видим първи брат.

Падналите валежи в края на първото и началото на второто десетдневие, както и през втората половина на третата декада от октомври, са от важно значение за нормалното протичане на началните етапи от вегетацията на пшеницата и ечемика.

По отношение на вредителите, при проведените маршрутни обследвания на стърнища и новозасетите площи с есенници е констатирана плътност от единични дупки на полски мишки до 1 колония на декар. В областите Бургас, Перник и Плевен плътността на неприятеля е около предела за икономическа вредност ПИВ – с 2 активни колонии на дка.

Листни въшки – към момента е констатирана поява на листни въшки в ниска плътност в областите Варна, Видин и Търговище.

Житни мухи – отчетен е летеж на неприятелите в областите Велико Търново, Кюстендил, Сливен и Търговище при по-рано поникналите посеви. В АЕР Велико Търново са проведени третирания на площ от 11,650 хил. ха.

Мрежести петна по ечемика – в отделни полета в област Добрич се наблюдават ранни прояви на болестта, които към момента не са от стопанско значение за културата.

Рапицата към 4 ноември е във фенофаза „показване на хипокотила с котиледоните на почвената повърхност“ – „9 или повече листа оформени“. По оперативни данни на МЗХ към момента са засети 891 хил. декара, или 89,102 хил. ха с рапица.

И при тези площи плътността на обикновената полевка е под ПИВ (2 активни колонии на декар) в областите: Бургас, Велико Търново, Добрич, Монтана, Пазарджик, Плевен, Разград, Стара Загора, Търговище и Шумен.

Няма подадени данни за извършване на химично третиране срещу неприятеля.

Рапична листна оса – установена е плътност под ПИВ (2-3 бр./м2) в областите Варна и Разград; около и над ПИВ в областите: Бургас, Видин и Търговище. Върху нападнатите от неприятеля площи е извършено третиране.

Рапична стъблена бълха – Нападение под ПИВ (2 бр./м2) е констатирано в областите Бургас, Варна и Монтана. В областите Разград и Търговище отчетеното нападение от неприятеля е около и над ПИВ.

На всички нападнати площи и извършено третиране с инсектициди.

Зелев молец – в област Видин е отчетена степен на нападение до 4 бр./м2 в смесена популация с ларвите на рапичната листна оса.

Сухо стъблено гниене (фомоза) /Leptosphaeria maculans/ – в област Варна са установени единични повреди от болестта.

Лозята са във фенофаза „промяна в оцветяването на листата“ - „Реколтиран

продукт“. По отношение на контрола на вредителите състоянието е следното:

Шарен гроздов молец – През периода е установен край на летежа на пеперудите от трето поколение в област Благоевград.

Реколата от картофите е готова за прибиране. По отношение на контрола на вредителите:

Картофен молец – Продължава проследяването на летежа на неприятеля в областите Кюстендил и София област. Установена е вредна дейност на ларвите по клубените на неизвадените картофи и в хранилищата в София област, АЕР Ихтиман. В област Перник отчитат до 15% повреди по прибраната продукция от картофи. Повишават се повредите от картофен молец по извадените картофи - до 45% повредени клубени в област Кюстендил.

Третиране от един до пет пъти срещу картофения молец е извършено на площ от 2,890 хил. ха в областите Кюстендил, Пазарджик, Перник, Сливен и София област.

Зимна нощенка (зимен сив червей) – констатирани са единични повреди от зимна нощенка по извадените клубени в София област. В складовете за съхранение на картофите в област Благоевград, АЕР Гоце Делчев,

има установени повреди по клубените от 1 до 3% от зимна нощенка. В област Перник са отчетени до 3% повреди от нощенки по прибраната продукция от картофи.

Телени червеи – в област Кюстендил при извадените картофи са установени 0-5% повредени клубени от телени червеи.

Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
4246
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини