Начало » Пазари » Зърно

Кои държави са най-големите производители на макаронени изделия?

Твърдата пшеница
Синор.БГ / 25.10.2024 г.
Кои държави са най-големите производители на макаронени изделия?

По случай Световния ден на макаронените изделия 25 октомври Евростат предостави данни за производството в Съюза. През 2023 г. в ЕС са произведени 6,2 милиона тона макаронени изделия на стойност 8,9 милиарда евро. Макар че обемът е сравним с този през 2022 г. (6,1 млн. тона), по отношение на стойността се наблюдава увеличение с 1,1 млрд. Евро.

Италия определено е водещият производител на макаронени изделия в ЕС, като през миналата година са произведени 4,2 млн. тона на стойност 6,2 млрд. евро. Това представлява 68 % от общото производство в ЕС по отношение на обема и 70 % по отношение на стойността. Италия е следвана от Испания с почти половин милион тона, произведени през миналата година (8 % от общия обем на ЕС), и Франция с повече от 260 000 тона (4 % от общия обем на ЕС).

паста, макарони, спагети

Повече от половината от износа на макаронени изделия е за други страни от ЕС  

През 2023 г. страните от ЕС са изнесли общо почти 2,7 млн. тона макаронени изделия, като повече от половината (57%) от това количество е отишло в други страни от ЕС.

Италия е най-големият износител на макаронени изделия в ЕС, като през 2023 г. са изнесени 2,0 млн. тона, което представлява 76 % от общия износ в ЕС. Тя изпреварва значително Испания, втората по големина държава износител, която е изнесла около 130 000 тона или 5% от общото количество.

Двете основни държави членки на ЕС, които внасят макаронени изделия, са Германия с 440 733 тона внесени макаронени изделия, с дял от 28% от общия внос на държавите членки на ЕС, и Франция, която е внесла 371 966 тона или 24% от вноса.

Двете основни дестинации за износ на макаронени изделия от ЕС извън съюза през 2023 г. са Обединеното кралство (307 481 тона, или 26% от общия износ извън ЕС) и Съединените щати (243 646 тона, или 21% от общия износ извън ЕС).

Кои държави са най-големите производители на макаронени изделия?
3994
 

Последни материали
Виж
Свиване се очертава единствено при твърдата пшеница
Франция повиши оценките за засетите площи с основните есенни култури
Полезни съвети
Пикиране и пресаждане на разсада – защо и кога
Преговорите по лозаро-винарските интервенции на ниво ЕС продължават
В МЗХ се надяват другата седмица да представят индикативния график
Седмичен обзор на зърнените пазари от ССБ
Достъпът до Sinor.bg е затруднен поради засилен интерес от читатели, извиняваме се за неудобството
С благоприятно време, съвременни технологии и приспособе ни сортове
Австрия влезе в тройката на най-големите производители на соя в ЕС
Свързани материали
Виж
Свиване се очертава единствено при твърдата пшеница
Франция повиши оценките за засетите площи с основните есенни култури
Седмичен обзор на зърнените пазари от ССБ
Новите прогнози опровергават слуховете за измръзване на руската реколта
Все още е рано да залагаме на възходящ тренд предвид големите запаси от пшеница в световен мащаб
Черноморският фактор провокира ценовото рали на борсата в Чикаго
Проблемът е как ще се справи скъпото зърно с жестоката конкуренция
Индия разреши износа на 3 милиона тона пшеница и продукти от нея
Актуална статистика
След износ зърнените запаси са намалели с над 500 хиляди тона
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини