От 22 октомври до 31 октомври гръцкото правителство налага пълна 10-дневна забрана за движение на дребните преживни животни (овце и кози) заради разпространението на смъртоносната за животните шарка, съобщиха от Министерството на развитието на селските райони и храните на южната ни съседка. Ветото върху транспорта важи за цялата страна, след като огнища на болестта бяха установени в префектурите Ксанти, Драма и Серес (в Северна Гърция и в близост до границата с България) и в Магнисия (Централна Гърция), Коринт и Месиния (Южна Гърция).
Забранена е също пашата, а решението е взето след онлайн среща на министъра на развитието на селските райони и храните със заместник-министъра Христос Келас, генералния секретар на развитието на селските райони и храните Джордж Стратакос, областните управители, заместник областните управители, отговарящи за първичния сектор, с представители на Междупрофесионалните организации на месото и фета, Федерацията на промишлените кланици и на Дирекцията по ветеринарна медицина.
В същото време службите на Министерството на развитието на селските райони и храните, в сътрудничество с регионите, продължават епидемиологичното разследване на произхода на огнищата.
До момента са установени 104 огнища на болестта, от които 81 са разположени в областите Еврос, а останалите - в Комотини, Ксанти, Кавала, Серес, Магнисия и Коринт. Досега 17 500 овце са били умъртвени в изпълнение на правилата на ЕС.
В животновъдните ферми в Магнисия и Коринт, в които са открити нови случаи на дребна шарка (по един случай във всеки регион), са задействани всички протоколи, предвидени в регламентите на ЕС. Ветеринарни екипи вече извършват проверки в 3-километровата предпазна зона и 10-километровата зона за наблюдение.
И в двете регионални единици местните животновъди в района са информирани за предприетите мерки, не само от животновъди, но и от мандрите, собствениците на кланици и доставчиците на фуражи.
В същото време компетентните служби на Министерството на земеделието и развитието на селските райони поддържат ежедневна комуникация и сътрудничество с експертите на Европейската комисия и ветеринарните служби на държавите-членки за оценка на лабораторните данни и резултати.