Мед от драка и кориандър, Странджанско дядо, сирена и кашкавали от истинско мляко, екологично отгледани плодове и зеленчуци, биологични шипки и други билки ще предложат фермерите участници в двудневния празник „Еко-кошница, моля!" на 6 и 7 септември в град Елхово от едноименната община в област Ямбол, съобщиха организаторите на проявата. Детски кулинарни ателиета, майсторски класове по изработка на българска народна шевица, плетени цветя от прежда и поздравителни картички ще забавляват и най-малките гости на празника.
Откриването на празника е в 11 часа на 6 септември, а веднага след това ще бъдат представени участниците – пчеларите Георги Георгиев, Стоян Молдованов и пчелна ферма „Траке“, мандрите „Ситос“, „Арачиеви“ и мандрата в село Пчела, производителите на месо и месни продукти „Елхово мес“ и свинекомплексът в село Гранитово, производителят на биологично отгледани шипки Яни Испиров, фермите за пресни плодове и зеленчуци от общините Елхово и Тунджа „НорДиг“, Петрови, Минка Тодорова, Габриела Гечева. Част от производителите са потомствени земеделци, но има и млади семейства, които след дълги години гурбет в чужбина са решили да се посветят на фермерството и производството на чисти, натурални храни.
В 11.30 часа на 6 септември започва концертът на фолклорната певица Лилия Семкова. Тя живее в България от близо 10 години, но е родена в Чийший – най-българското село в Бесарабия, където хората говорят на български език и спазват всички български традиции и обичаи.
По обяд започват кулинарните демонстрации, като тон ще даде Ути Бъчваров. Шеф Петър Петров от село Гълъбинци ще готви традиционна селска кавърма с прясно свинско, а шеф Георги Събев от село Ханово ще приготви блини с местни сирена и амюз буш – един по-модерен прочит на локалните продукти.
В ранния следобед ще има викторина с въпроси за традиционните местни производства и храни.
На 7 септември програмата започва в 10 часа, а вокална група „Елховски славеи“ ще изнесе концерт. В 11 часа започват кулинарните ателиета за деца, в които майстори готвачи ще учат най-малките да приготвят храни с продукти като сирене, кашкавал, плодове, зеленчуци, колбаси.
Майсторката везбарка Станка Николова ще учи децата да шият традиционни за Елховския край бродерии – ръчна бродерия с битови български мотиви. Радост Кукова е майсторката, която ще показва на децата как да изработят ръчно изплетени цветя от пъстри прежди. Иванка Койчева е майстор на съвременни картички и ще покаже своето майсторство по време на празника. Тя ги декорира с ръчно изрязани елементи от хартия, с панделки, перли и кристални камъни.
Точно в 12 ч. ще се разиграе томбола сред участниците, закупили продукти, а сред наградите са кошници с традиционни местни и биопродукти. Програмата ще завърши с концерт на детско юношеския танцов ансамбъл „Яница“ от град Елхово.
Събитието е част от проекта „Еко-кошница, моля!“, по който Местната инициативна група (МИГ) „Елхово-Болярово” е партньор. Успоредно със събитието ще се проведе и 12-ото издание на празника на традиционната тракийска баница „Баница вита, два пъти превита”. И тази година ще бъдат представени десетки видове баници, приготвени по автентични рецепти, а програмата ще е наситена с фолклорни изпълнения. Традиционният конкурс за най-вкусна баница ще бъде журиран от Ути Бъчваров.
Проектът „Еко-кошница, моля!“ e за съвместни действия за транснационално сътрудничество и се реализира в партньорство от 3 български и 5 словенски местни инициативни групи. Партньори от българска страна са МИГ „Тунджа” (водеща организация), МИГ „Елхово-Болярово” и МИГ „Балчик-Генерал Тошево”. Словенски партньори са МИГ „Горна Савиня и долината Шалек”, МИГ „От Похорие до Бохор”, МИГ „Обстолие в Козянско”, МИГ „Разноликост подежеля” и МИГ „Сподние Савинские долине”. Проектът е насочен към приобщаването на производители, преработватели и други заинтересовани страни, към целите на стратегията на ЕС „От фермата до трапезата“, подкрепяща развитието на справедлива, здравословна и екологично чиста хранителна верига.
Проект „Еко-кошница, моля!“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., подмярка 19.3 “Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”, Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: „Европа инвестира в селските райони“ съгласно Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г.