При проверки в 765 животновъдни обекта за признаци на чума по дребните преживни животни не са открити признаци на заболяването. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински. Той представи информация за предприетите от Агенцията мерки за недопускане на заболяването на територията на страната, с оглед усложнената епизоотична обстановка в Гърция и Румъния, както и за проведените срещи със службите на Европейската комисия и браншовите организации на българските животновъди, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.
Засилените проверки са обхванали до момента 16720 дребни преживни животни в обекти, разположени в 318 населени места.
„Прегледите и изследванията продължават, в момента няма индикации за заболяването“, подчерта д-р Патарински.
Той информира народните представители, че на всички гранични пунктове се извършва дезинфекция на автомобилите с оглед обстановката в съседните страни, като дейностите се изпълняват единствено от компетентни и обучени служители на БАБХ.
„Болестта не е опасна за хората, но води до значителни икономически загуби и може да има сериозно въздействие върху засегнатата животинска популация“, предупреди изпълнителният директор на БАБХ.
До момента в Румъния са констатиран 58 огнища на заболяването със засегнати 233 113 животни. В Гърция общият брой на огнищата е 48, а общо засегнатите животни са 19 463.
Ако заболяването бъде открито на територията на страната съгласно европейските регламенти, ще бъдат обявени 3-километрова и 10-километрова надзорна зона. В зоните ще бъде забранено движението на ДПЖ, освен за незабавно клане.
Д-р Патарински призова земеделските стопани и ветеринарните лекари при констатиране на клинични признаци да се обръщат към Агенцията, за да бъдат взети проби за наличие на вирус.