Въпреки взетите мерки от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) срещу неразпространение на чумата сред овцете и козите, основните опасения на ветеринарите са за възможни случаи на нелегална търговия, а това би било най-опасно за българските стопани. Затова в интервю за БиТиВи шефът на дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“ в БАБХ Даниел Денев призовава фермерите да не купуват животни, които не са проверени от ветеринарен доктор.
В същото време от БАБХ съобщиха, че до момента са взети проби от 900 животни, които са отрицателни. Ветеринарите продължават да изследват стада, които се транспортират от един животновъден обект в друг.
Мярката е част от предприетите действия от страна на Българската агенция по безопасност на храните за недопускане навлизането на болестта заради влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция.
БАБХ осъществява ежегодно мониторинг за чума по дребните преживни животни. Съгласно „Програмата за надзор на някои трансгранични болести по животните“, официалните ветеринарни лекари (ОВЛ) извършват ежемесечни клинични прегледи в шестте южни гранични области. На база оценка на риска са определени животновъдни обекти, в които се отглеждат дребни преживни животни (ДПЖ). От тях се вземат проби за серологично изследване за шап и чума. Последното пробовземане е било през месец юли 2024 г, като всички взети проби са отрицателни.
От началото на годината до момента са извършени над 1 200 клинични прегледа по Програмата и са обхванати 46 хил. дребни преживни животни. Над 2000 са взетите и изследвани проби, като всички те са отрицателни.
Огнищата в съседна Гърция са по-малко от тези в Румъния, но затова пък към този момент са засегнали над 17 хиляди стада с дребни преживни животни, съобщиха още от БАБХ.