Начало » Важно за фермера » Животновъдство
26.07.2024 г.

Какво знаем за чумата по дребните преживни животни

Чумата обхвана Румъния и Гърция
Какво знаем за чумата по дребните преживни животни

От първата си поява в Кот д'Ивоар през 1942 г. PPR се разпространи и обхвана големи региони на Африка, Близкия изток и Азия, съобщават експертите на Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Южна Африка все още е свободна от болестта. PPR циркулира ендемично в Турция, в непосредствена близост до Европа. През 2018 г. е имало огнище в България, където до тогава заболяването не е било регистрирано.

Общи данни

Чумата по дребните преживни животни (PPR) се причинява от Morbillivirus, тясно свързан с вируса на чумата по говедата, и засяга кози, овце и някои диви преживни животни, както и камили. Характеризира се с тежки нива на заболеваемост и смъртност и има силно икономическо въздействие в райони на Африка, Близкия изток и Азия, където дребните преживни животни допринасят за гарантиране на препитанието.

Чумата по дребните преживни животни (Peste des petits ruminants - PPR) е известна още като чума по козите. Не е зооноза – не боледуват хора. PPR засяга овцете, козите и голям брой видове от разреда Artiodactyla (Чифтокопитни), както диви, така и в плен, със смъртност от 50-80% в податлива популация. Неотдавнашното избухване в Монголия доведе до хиляди смъртни случаи при застрашени антилопи Saïga, подчертавайки заплахата от PPR за застрашените диви видове.

Болестта се разпространява главно чрез директен контакт със заразени животни. Подобно на чумата по говедата, PPR по козите и овцете се характеризира с ерозивен стоматит, изтечения от носа и очите, ентерит, бронхопневмония и смърт. Клиничната диагноза може да бъде трудна в райони, където циркулират множество заболявания. PPR може да се контролира чрез кампании за масова ваксинация. Сегашните живи атенюирани ваксини за PPR осигуряват добър имунитет, който може да продължи най-малко 3 години, но не може да бъде разграничен серологично от заразени животни.

PPR ваксините, включващи PPRV/Nigeria/75 и PPRV/Sungri/96, се предлагат в търговската мрежа. Въпреки че са много ефикасни, недостатък на тези ваксини е изискването да се поддържа ниска температура за запазване на титъра на ваксината на полето. Наскоро бяха разработени термостабилни живи атенюирани ваксини в опит да се заобиколят тези проблемите при употребата им в тропическите и субтропичните страни.

Оценка на ситуацията 

Чумата по дребните преживни животни в Румъния обхвана нови територии, като на 23 юли бяха потвърдени 5 нови огнища в окръзите Тулча и Констанца в диапазон до 20 километра от първото огнище. В ферма в град Бая, окръг Тулча, бе регистрирано първото огнище с над 49 хил. овце, в още една с 14 899 овце в рамките на града бе потвърдено огнище, както и друга в землището на града със 7478 овце. Последната заразена голяма ферма е в местността „Бабадаг” в окръг Тулча с 1329 кози, както и едното домашно стопанство в местността „Стежару” с 663 овце. Последното домащшно стопанство е в землището на град Синое в окръг Констанца с 424 кози.

В Гърция ветеринарни екипи извършват масови проверки в около 400 ферми в Тесалия, където на 11 юли бяха регистрирани случаи на заболяването, съобщи Българската телеграфна агенция. До момента в района на Тесалия са умъртвени около 2000 животни, забранено е придвижването на овце и кози за неопределен срок, както и клането до 26 юли.

В последните години заболяването е ендемично за Анадолска Турция, Сирия, Ливан, Израел. Първият случай на чумата по дребните преживни животни (PPR) в Република Турция, е обявен през 1999 г. в азиатската част на Турция – Анадола, въпреки че данни за заболяването има от 1992 г., когато заболяването е серологично диагностицирано в провинция Mardin/Kiziltepe, югоизточна Анадола. В периода 1999-2000 г. е проведено проучване за разпространението на заболяването в Турция. Изследвани са 12 799 кръвни проби от овце и кози от 590 стада (EFSA). Установено е 29% разпространение на заболяването при овце и 24% при кози (среден процент на разпространение - 28%).

Фермерите да избягват търговия с животни от Румъния и Гърция

PPR е болест, включена в списъка на WOAH и трябва да се докладва на WOAH. Заедно WOAH и FAO разработиха Глобална стратегия за контрол и изкореняване на PPR и си поставиха за цел изкореняване на болестта до 2030 г.[2]

Какво знаем за чумата по дребните преживни животни
2660
 

Последни материали
Виж
При пшеницата увеличението достига 84 на сто и е двойно при ечемика
Износът на зърно от Украйна нарасна наполовина от началото на сезона
Оферти за участие се приемат до 10 септември
Египет обяви нов търг за внос на слънчогледово и соево масло
Сушата и падналите на места градушки съсипаха реколтата
Гроздоберът в Стралджанско подрани при тройно по-ниски добиви
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 6-12 септември 2024 година
Времето се променя към неустойчиво с валежи от стопанско значение
Новият украински селскостопански министър е Витали Ковал
България имала интерес от внос на зърно и сухо мляко от Украйна
Закупено бе само половината от планираното количество
Фуражният ечемик поскъпна на търга в Йордания
Свързани материали
Виж
Чума по дребните преживни животни
Четири стада овце и кози ще бъдат умъртвени на границата с Гърция
Парламентарен контрол
Патарински: Проверени са 765 ферми, няма чума по дребните преживни животни в страната
Преди ваканцията
На последното си заседание депутатите ще изслушат Патарински
При проверки на БАБХ в 551 животновъдни обекта
Няма открити клинични признаци на чума по дребните преживни животни у нас
Мелки на БАБХ
На телефон 0700 122 99 може да подавате сигнали за незаконен транспорт на овце и кози
БАБХ приема сигнали на денонощен телефон за нарушение на мерките срещу чумата по овцете и козите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини