Начало » Новини » Страната

Държавници преговарят с Турция за изпускане на вода от българските язовири

Преговори по време на суша
Синор.БГ / 22.07.2024 г.
Държавници преговарят с Турция за изпускане на вода от българските язовири

Снимка: sinor.bg

Валията на турския окръг Одрин Юнус Сезер е съобщил пред частната агенция Анка, че продължават интензивните преговори с българските власти за изпускане на вода от язовирите в България, с цел да се повиши дебитът на реките Марица и Тунджа на фона на засушаването в Одринско. Информацията е препредадена от информационния сайт „Нов живот“, цитирайки думите на Сезер,че в предишни години е имало изпускане на вода от язовирите в България, за да се повиши дебитът на река Марица“.

По душите на валията, „почти от около месец се водели интензивни преговори с българските власти чрез министерства на външните работи и на земеделието, за да се пусне вода от язовирите да се понапълнят реките Марица и Тунджа, които пресъхнаха поради силните горещини“. Валията добави, че сериозно засушаване има и от българската страна, но изрази надежда, че преговорите ще постигнат положителни резултати.

Сезер напомнил, че водата от Марица се използва за напояване на местните оризови плантации – основната зърнена култура, отглеждана в Одринско. Поради големите жеги, които тази година настъпиха по-рано от обичайното, дебитът на реките Марица и Тунджа е спаднал под критичните нива за напояване. В същото време обаче в някои турски медии се появили твърдения, че водата на река Марица се задържала в Одрин, за да не се ползва за напояване, а за работа на местна ВЕЦ. Одринският валия отхвърли тези твърдения като „неверни“, като посочил, че на река Марица, която протича в Одринска област, няма построен язовир и затова водата не можело да се задържа.

Синор.бг потърси отговор от Министерството на земеделието и храните дали наистина се водят подобни преговори и какво е правното основание България да пренасочва вода от българските язовири в момент, когато сушата и в България нанася огромни щети на земеделските производители. Очакваме отговори на нашите въпроси.

Държавници преговарят с Турция за изпускане на вода от българските язовири
8725
 

Последни материали
Виж
400 хил. тона аржентински слънчоглед в България подкопава цените в ЕС
Врадителят е включен в национална програма
Нови мерки срещу черната златка: Финансират борбата при сливи, череши и ябълки
Комисията заседава утре
Парламентът дава ход на земеделския законопроект на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС
На 23 февруари в Брюксел
ОСП отново е на дневен ред в предстоящото заседание на Съветът на ЕС
Институтът показва новата пшеница Яйлзла
„Не е редно“: От ИРГР в Садово коментираха вписването на наши сортове в Турция
Сигнал
Малки овощари с тревога за орязване на субсидии заради „черната затка“
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини