Начало » Пазари » Зърно

Българската пшеница е сред победителите и на търга в Алжир

Йордания пак взе само половината от планираните 120 000 тона
Синор.БГ / 18.07.2024 г.
Българската пшеница е сред победителите и на търга в Алжир

Държавната Алжирска конфедеративна служба по зърното (OAIC) е закупила на международен търг 606 хил. тона мека пшеница с произволен произход, съобщиха европейски търговци, цитирани от международните инфомацинни агенции. Те обаче не посочват дори вероятни цени, на които е извършена покупката. За сравнение – на предишния търг за внос на мека хлебна пшеница, проведен в Алжир преди седмица, не бе уточнено закупеното количество, а цената се стабилизира на 246-253 долара за тон C&F, докато на търга в Египет във вторник цените варираха от 237,60 до 242,90 долара за тон C&F.

В настоящата тръжна процедура взеха участие 10 компании, като всички оферти бяха удовлетворени. ME Solaris ще достави 129 хил. тона, Viterra – 120 хил. тона, Lecureur, Olam, LDC и Bunge – по 60 хил. тона, а Andersons, Avere, Buildcom с българска пшеница и SNBI – по 30 хил. тона.

Доставката на пшеницата до пристанищата на Алжир трябва да бъде осъществена през септември, но при произход на зърното от Южна Америка или Австралия – през август.

Необходимо е да припомним, че Алжир не публикува официални резултати от търговете за покупка на зърно и информацията за цените и количествата се получава по неформални канали главно от участниците в тръжните процедури.

Междувременно министерството на промишлеността, търговията и доставките на Йордания отново закупи на международен търг само 60 хил. от планираните 120 хил. тона хлебна пшеница. Победител в търга е компанията Hans & Co с цена от 255 долара C&F с доставка межд, 16 и 30 август в пристанището Акаба. За сравнение, - на предишния успешен търг за внос на хлебна пшеница в Йордания, проведен преди 3 седмици, цената бе 256 долара за тон C&F, като междувременно бяха отменени още 2 заради счетените за прекалено високи предложени цени от организаторите.

Още 8 компании бяха подали оферти в настоящата тръжна процедура, но те останаха неудовлетворени. Най-ниската от тях бе на Anderson's – 258 долара за тон C&F, следвана от тази на CHS от 259,5 долара за тон. От Farm Sense предложиха 262 долара, от Solaris – 262,5 долара, от Ameropa – 264,24 долара, от Cargill – 264,79 долара, от Al Dahra – 265,5 долара, а най-висока бе офертата на Viterra – 266 долара за тон C&F.

Българската пшеница е сред победителите и на търга в Алжир
4787
 

Последни материали
Виж
Приходите през първото тримесечие са скочили със 74 на сто на годишна база
Месечният износ на яйца от Украйна изкачи 5-годишен връх през март
Заради ниските изкупни цени на суровото мляко, паднали под 33 евроцента
Рискът от масови фалити на фермери в млечния сектор е реален
По-скъпо от търга в Йордания преди 2 седмици и по-евтино спрямо февруари
Тунис закупи на търг 25 000 тона фуражен ечемик с произволен произход
Проследен е целият път на потенциално заразената продукция
Лекуват превантивно 24 души заради случая с антракс в Силистренско
Заради манипулиране на датите за производство в мандра в Силистренско
Унищожават над 2 тона кисело мляко и йогурт и над 4200 литра айрян
При ечемиа доставките за трети страни са скочили с близо 85 на сто
Ръстът в износа на мека пшеница от ЕС от началото на сезона забавя темпо
Свързани материали
Виж
По-скъпо спрямо предишния през декември и по-евтино от последния в Тунис
Алжир закупи на международен търг около 400 000 тона твърда пшеница
Закупени са близо 700 000 тона при продължаващ спад на цените
И българската пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Алжир обяви международен търг за поне 50 000 тона хлебна пшеница
Фуражният ечемик продължи да поевтинява слабо на търга в Йордания
За разлика от проведения в Южна Корея с относително стабилни цени
Хлебната пшеница поскъпна рязко на международния търг в Алжир
Оферти за участие се приемат до днес в Алжир и до 13 и 16 март в Турция
Алжир обяви търг за внос на хлебна пшеница, Турция – на фуражно зърно
Количествата обаче са оценени доста неясно – няколкостотин хиляди
Хлебната пшеница поскъпна на търга в Алжир до 259-260 долара за тон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини